Čeho se bojí čeští důchodci nejvíce? Z odpovědí některých z nich jde mráz po zádech

Většina lidí si představuje důchod jako šanci užít si volný čas a trávit co nejvíce času s rodinou a přáteli. Jenže ve většině případů tomu tak bohužel není.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Zatímco mladá generace plánuje budoucnost a staví sny na pevných základech energie a zdraví, mnoho starších lidí vstupuje do další životní etapy s obavami a prázdnou peněženkou. Důchod, který měl být obdobím klidu a zaslouženého odpočinku, se pro řadu z nich mění v nepřetržitý boj o důstojné přežití. Zvlášť poté, co se objevila zpráva o snižování důchodů, o které jsme nedávno informovali právě na našem webu Události247. Je však chudoba tím, čeho se důchodci bojí nejvíce?

Nedostatek financí

Zdravotní potíže, úbytek sil nebo ztráta zaměstnání – to je jen několik z mnoha aspektů, které nakonec donutí člověka odejít do předčasného důchodu. A že se počet lidí, kteří do předčasného důchodu musí odejít, zvyšuje, jasně dokazují statistiky z Českého statistického úřadu. Vždyť jen v roce 2022, když odcházelo do důchodu 104 tisíc osob, z nich 45 tisíc odešlo do důchodu před dosažením řádného věku odchodu. To je bez pár tisíc osob téměř polovina.

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.

Jenže odchod do předčasného důchodu znamená mnohem nižší penze, a to trvale. Jak redakce Událostí247 totiž zjistila, procentní výměra se vám sníží o 1,5 % za každých 90 dní, tedy přibližně o 6 % za každý rok. Pokud odejdete do předčasného důchodu o 3 roky dříve, pak musíte očekávat o 18 % nižší důchod. No a vzhledem k tomu, že průměrný důchod se pohybuje od 18 do 22 tisíc korun, pak jde o ztrátu přibližně 3400–4200 korun.

Budoucí důchodci mají jedinečnou možnost dostávat od státu tisíce korun měsíčně navíc. Mají ale čas jenom do konce roku

iZdroj fotografie: Depositphotos
Ze všeho nejvíce se důchodci bojí finančních problémů a samoty

Pro mnohé je to nepředstavitelné. Nájemné v běžném městském bytě často přesahuje 10 tisíc korun. Připočteme-li základní výdaje na léky, hygienu a jídlo, zůstává na konci měsíce jen minimum – pokud vůbec něco. Bez vlastního bydlení nebo pomoci blízkých se senioři snadno ocitají v existenční tísni. Ano, jednou z věcí, kterých se aktuální, ale i budoucí důchodci bojí nejvíce, jsou finance.

Pracovala jsem už od svých 16 let a když se pak blížil odchod do důchodu, nemohla jsem se dočkat, až si pořádně odpočinu a užiju si našetřené peníze. Když mi pak ale vyměřili důchod 16 tisíc, byla jsem v šoku. Jen nájem mě stojí 9300 korun, teď všechny ty potraviny, léky, poplatky. Ano, mám něco ušetřeno, ale i když se uskromním, moje měsíční výdaje jsou natolik vysoké, že každý měsíc beru ještě ze své finanční rezervy. Bojím se toho, co nastane, až ji vyčerpám,“ řekla Událostem247 Jaroslava Š. z Děčína.

Čeho se bojí důchodci

Nedostatek financí však není jediným, čeho se důchodci v Česku obávají. Statistiky z roku 2024 ukazují, že každý pátý senior v Česku čelí riziku sociálního vyloučení. A právě toto vyloučení – nejen materiální, ale i společenské – má často hlubší dopad než samotná finanční nouze. Mnoho seniorů zůstává bez partnera, přátel či aktivního kontaktu s okolím. Děti mají své životy, známí mizí a dny se protahují do nekonečna.

Důchodci chudnou, politici bohatnou: Řada Čechů musí počítat poslední koruny, aby se dostali k základním potřebám

iZdroj fotografie: abcMedia
Samota je pro většinu starších lidí tím největším strašákem

Když jsem šla do důchodu, moje představa byla, že si budu užívat volných dnů s rodinou a přáteli. Tato představa se ale brzy rozplynula a nastala krutá realita. Děti chodí do práce, většinou mají čas jen o víkendu, a to ne o každém. Mají svůj život a já se bojím, že až budu starší, jednou už nebudu jeho součástí,“ řekla Událostem Milada P. z Prachatic.

A to je právě to, čeho se důchodci bojí nejvíce – že na ně zapomeneme. Ne každý může změnit důchodový systém, ale každý může změnit život jednomu člověku. Krátká návštěva, telefonát, prosté „Jak se máš?“ – to jsou drobnosti, které mohou mít obrovský dopad. Ukazujeme tím, že stáří není konec cesty, ale její důležitá součást, která si zaslouží úctu, pozornost a péči. Jednoho dne budeme v jejich kůži my. A právě to, jak se ke starším chováme dnes, určuje, v jakém světě zestárneme zítra.

Čeho se nejvíce bojíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články