Povinností každého řidiče je mimo jiné i znalost dopravních značek a také jejich dodržování. V opačném případě je potřeba počítat s pokutami.
Události247 například v minulosti psaly o nových značkách týkajících se sdílených zón či označení servisních míst pro čištění a vyprazdňování hygienických zařízení obytných vozů. Problémy svého času řidičům působila značka Stop protisměr, která se začala objevovat na dálnicích a měla zabránit tomu, aby někdo najel do protisměru.
Pokuta 2000 korun a nula bodů
Co bychom na silnicích určitě nikdy dělat neměli je porušovat zákazy. Ty při cestách určují kulaté dopravní značky s červeným okrajem. Podle § 63 odst. 1 písm. c) zákona o silničním provozu svislé zákazové dopravní značky ukládají účastníkovi provozu na pozemních komunikacích zákazy nebo omezení. Mnoho řidičů se jimi ale neřídí. Porušení zákazu vjezdu totiž patří k nejčastějším přestupkům na silnicích.
Jak jsme se dočetli na stránkách Centra služeb pro silniční dopravu (CSPSD), pokud je na místě dopravní značka Zákaz vjezdu (B1), zákaz se vztahuje na všechny druhy vozidel, tedy i nemotorová. Případné výjimky ze zákazu musí být uvedeny na dodatkové tabulce. Pokud vás policie při vjetí do zákazu vjezdu přistihne, může vám uložit pokutu ve výši až 2000 korun. Dobrou zprávou je, že nedostanete žádné trestné body do karty řidiče.
Země, kde zákazy platí jen pro někoho
Psali jsme také o netradičních zákazech vjezdu, které platí jen pro některá auta. Velký poprask vyvolalo například hlavní švédské město Stockholm, které se od ledna 2025 rozhodlo zakázat vjezd spalovacích aut do centra města. Důvodem jsou prý rostoucí emise a celkový ekologický dopad dopravy na životní prostředí ve městě. Vedení města si od kroku také slibuje, že Stockholm bude v brzy daleko přátelštějším prostředím pro chodce a cyklisty.
Zákaz vjezdu všem autům se spalovacím motorem chce do roku 2030 zavést také Paříž. S odkazem na France Info o tom informoval portál Weforum.org. Francouzská metropole je také místem, kde byla v roce 2015 podepsána dohoda o ochraně klimatu. Ta si za hlavní cíl klade prostřednictvím omezení emisí skleníkových plynů udržet zvyšování teploty výrazně pod dvěma stupni Celsia v porovnání s teplotou v předindustriálním období.

