Necelých 100 000 českých domácností, které mají hypotéku se v roce 2025 nedoplatí. Už se to na nás valí

Měsíční výdaje se mnohým domácnostem skokově navýší až o několik tisíc korun.

i Zdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
                   

Hypotéku mají statisíce českých domácností. Jen v loňském roce si lidé vzali hypotéky v celkové výši 288 miliard korun, jak redakce Událostí247 ověřila z dat České bankovní asociace. Ostatně, při vysokých cenách nemovitostí, jež v tuzemsku dlouhodobě panují, je půjčka pro většinu lidí jediným způsobem, jak si vlastní bydlení pořídit. Mnohým z nich se však letos vlivem hypoték výrazně zvednou pravidelné výdaje. Zjistili jsme, kterých lidí se to týká a na jak velké zdražení se musí připravit.

Mnozí lidé, jež mají hypotéku, se nedoplatí

Týká se to domácností, jež si hypotéku vzali v období pandemie koronaviru. Tehdy byly velmi nízké úrokové sazby a půjčky tak byly velmi výhodné. Obvykle se však tyto výhodné podmínky týkaly jen určitého zafixovaného období. A to letos mnohým lidem končí, kvůli čemuž se jim úroky rapidně zvednou.

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastnit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.

Kdo platí hypotéku, musí se připravit. Od září 2024 je ve hře nový brutální poplatek. Odevzdat peníze bude muset spousta lidí

iZdroj fotografie: Takmocsekretovanej!/ Creative Commons / CC-BY-SA
Hypotéka je pro mnohé jediným způsobem, jak si pořídit vlastní bydlení

Jak redakce Událostí247 zjistila z informací webu TN, zatímco v době pandemie, tedy okolo roku 2020 byly úrokové sazby kolem 2 procent, nyní dosahují zhruba 4,7 procenta. To je více než dvojnásobek a mnohým domácnostem tak mohou měsíční náklady vzrůst klidně i o několik tisíc korun. Přechod na aktuální podmínky tak pro některé lidi bude představovat skokové zvýšení plateb. Týkat se to má zhruba 80 tisíc českých domácností.

Řešením může být i refinancování

Spousta lidí tak bude muset přehodnotit svou finanční strategii a případně přistoupit k úpravě rodinného rozpočtu. Řešení, jak s novou situací naložit, je samozřejmě vícero. Někteří mohou podepsat novou fixaci u stejné banky, jiní pak volí refinancování, tedy přechod k jiné bance. To však není výhodné pro každého.

Češi, kteří máte hypotéku, zpozorněte: Letos můžete během chvíle přijít o stovky tisíc korun

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Výdaje se lidem, jež mají hypotéku, mohou navýšit o tisíce korun měsíčně

Jak redakce Událostí247 zjistila z informací Investičního webu, důvodem mohou být poplatky spojené s přechodem k jiné bance. Pokud rozdíl mezi starou a novou úrokovou sazbou není dostatečný, mohou poplatky spojené s refinancováním celkovou úsporu prakticky smazat.

Přestože zdražení hypoték spojené s končící fixací bylo celkem očekávané a většina lidí se na to mohla připravit, stejně je to pro mnohé z nich velký šok. Skokové navýšení měsíčních splátek, často o tisíce korun, navíc přichází v době, kdy už jsou rozpočty domácností napjaté kvůli inflaci, drahým energiím a zdražujícímu se životu obecně. Ti, jež si hypotéku plánují vzít, by tak měli mít na paměti, že podobný scénář se může opakovat i v budoucnu.

Máte také hypotéku?

Diskuze Vstoupit do diskuze
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články