Měsíční výdaje se mnohým domácnostem skokově navýší až o několik tisíc korun.
Hypotéku mají statisíce českých domácností. Jen v loňském roce si lidé vzali hypotéky v celkové výši 288 miliard korun, jak redakce Událostí247 ověřila z dat České bankovní asociace. Ostatně, při vysokých cenách nemovitostí, jež v tuzemsku dlouhodobě panují, je půjčka pro většinu lidí jediným způsobem, jak si vlastní bydlení pořídit. Mnohým z nich se však letos vlivem hypoték výrazně zvednou pravidelné výdaje. Zjistili jsme, kterých lidí se to týká a na jak velké zdražení se musí připravit.
Mnozí lidé, jež mají hypotéku, se nedoplatí
Týká se to domácností, jež si hypotéku vzali v období pandemie koronaviru. Tehdy byly velmi nízké úrokové sazby a půjčky tak byly velmi výhodné. Obvykle se však tyto výhodné podmínky týkaly jen určitého zafixovaného období. A to letos mnohým lidem končí, kvůli čemuž se jim úroky rapidně zvednou.
Jak redakce Událostí247 zjistila z informací webu TN, zatímco v době pandemie, tedy okolo roku 2020 byly úrokové sazby kolem 2 procent, nyní dosahují zhruba 4,7 procenta. To je více než dvojnásobek a mnohým domácnostem tak mohou měsíční náklady vzrůst klidně i o několik tisíc korun. Přechod na aktuální podmínky tak pro některé lidi bude představovat skokové zvýšení plateb. Týkat se to má zhruba 80 tisíc českých domácností.
Řešením může být i refinancování
Spousta lidí tak bude muset přehodnotit svou finanční strategii a případně přistoupit k úpravě rodinného rozpočtu. Řešení, jak s novou situací naložit, je samozřejmě vícero. Někteří mohou podepsat novou fixaci u stejné banky, jiní pak volí refinancování, tedy přechod k jiné bance. To však není výhodné pro každého.
Jak redakce Událostí247 zjistila z informací Investičního webu, důvodem mohou být poplatky spojené s přechodem k jiné bance. Pokud rozdíl mezi starou a novou úrokovou sazbou není dostatečný, mohou poplatky spojené s refinancováním celkovou úsporu prakticky smazat.
Přestože zdražení hypoték spojené s končící fixací bylo celkem očekávané a většina lidí se na to mohla připravit, stejně je to pro mnohé z nich velký šok. Skokové navýšení měsíčních splátek, často o tisíce korun, navíc přichází v době, kdy už jsou rozpočty domácností napjaté kvůli inflaci, drahým energiím a zdražujícímu se životu obecně. Ti, jež si hypotéku plánují vzít, by tak měli mít na paměti, že podobný scénář se může opakovat i v budoucnu.
Máte také hypotéku?


