Evropská unie se snaží zachránit planetu a přichází s omezeními, které se ovšem většině lidí moc nelíbí.
Již dříve jsme upozornili na to, že se jedná o zákazu až 10 000 perfluorovaných a polyfluorovaných látek (PFAS). Evropská unie chce hledat alternativy. Tyto látky jsou známé také jako věčné chemikálie a škodí organismům i celým ekosystémům. Uživatelé si je chválí díky vlastnostem, jako je tepelná odolnost nebo odpuzování mastnoty.
Starší pračka může škodit přírodě i lidskému zdraví
Ani další novinka z unijní dílny se u veřejnosti moc s pochopením nesetkala. Mohla by nám totiž zakázat tolik oblíbené smetánky do kávy a malá balení cukříků. Začalo totiž platit evropské nařízení o obalech a obalových odpadech (PPWR), které mimo jiné zakazuje jednotlivé porce ochucovadel v plastových obalech na jedno použití. Podle nařízení jsou plasty uhlíkově nejnáročnějším obalovým materiálem a jejich recyklace je náročná.
Problém by však mohli mít i majitelé některých praček. Podle webu TheGuardian jsou totiž velkým problémem mikroplasty. Tyto drobné částice se stávají jednou z největších ekologických hrozeb vůbec, a to především proto, že pronikají do přírodních ekosystémů a skrze ně dokonce i do lidského těla. Smůlu už mají lidé ve Francii. Tam totiž mohou používat už jen pračky, které mají filtr na primární mikroplasty, jak píše web Planetcare.
Řešením může být filtr
Právě praní je totiž podle expertů jedním jejich z hlavních zdrojů. Tvrdí to alespoň strůjci nové francouzské legislativy. Dá se očekávat, že toto nařízení se eventuálně dotkne celé Evropské unie, včetně České republiky. Mikroplasty se objevují ve vodě, kterou pijeme, ve vzduchu, který dýcháme, i v půdě, ve které pěstujeme zemědělské plodiny, připomíná web Greenpeace. Tyto látky se mohou i potravinami dostávat právě i do lidského těla.
Pokud se vám nechce pořizovat novou pračku, můžete si koupit externí filtr. Je instalován na stěnu vedle pračky a připojuje se k přívodním a výstupním hadicím. Filtr zachycuje mikroskopické plastové částečky během každého pracího cyklu, například filtr mikroplastových částic AEG. Ten stojí okolo 1000 korun. Je však jasné, že ať už novou pračku, tak i filtr si prostě musíme zaplatit sami.
Slyšeli jste už o tom?

