Obavy z nové mutace covidu-19 ženou řadu států ke zpřísnění pravidel. Jedinou známou informací o omikronu přitom je, že se rychle šíří.
Tvrdý lockdown, omezení návštěv či zákaz cestování. Co země, to jiný postup ochrany před variantou omikron. Jak informuje server Echo24 Nizozemsko se v obavách z nové mutace od neděle zcela uzavírá až do poloviny ledna. Omezení se týkají i škol, které zůstanou zavřené až do 9. ledna. Sportovní akce se budou odehrávat bez diváků a restaurace mohou nabízet jen jídlo s sebou. Omezení se navíc týkají i návštěv v domácnostech.
Lockdowny i zákazy cestování
Jinou strategii zvolil Izrael, který omezuje především cestování. Červený seznam se od středy rozšíří o další desítku zemí, které lidí nesmí navštívit. Při návratu pak Izraelce čeká týdenní karanténa. Země tím chce získat čas, aby občany naočkovala posilující dávkou. Vláda navíc apeluje, aby rodiče nechali očkovat děti. Nové restrikce v obavách z omikronu zavádí také Dánsko a o zpřísnění uvažuje i Velká Británie. Na ostrovech nová varianta tvoří až 60 procent nových případů.
Jak informuje server SeznamZprávy o zpřísnění uvažuje také Německo. Nová opatření by se měla týkat hlavně omezení sociálních kontaktů. Mluví se ale také o povánočním lockdownu. Naopak Rakousko se rozhodlo omezit vstup do země. Od pondělí mohou na jeho území bez omezení jen lidé očkovaní posilující dávkou. Omikron se jako první objevil v listopadu v Jihoafrické republice. Od té doby už ho zaznamenali desítky států, včetně České republiky. Státní zdravotní ústav má za to, že se v zemi šíří komunitně, přestože se nová varianta zatím potvrdila jen dvou desítek případů.
Čeká se na více dat
Dá se tak předpokládat, že během několika týdnů začne omikron převažovat nad dosud převládající mutací delta. Česko se ale řadí k státům, které nepanikaří a spíše vyčkávají na více dat. Ta totiž zatím chybí. Světová zdravotnická organizace (WHO) dosud potvrdila pouze to, že se nová varianta šíří rychleji než delta. Tam, kde se šíří komunitně může zdvojnásobit počet případů nákazy za 1,5 až 3 dny. Odborníci také upozorňují, že omikron dokáže obejít monoklonální protilátky. Ty lékaři podávají na začátku onemocnění, aby se předešlo těžkému průběhu.
Funkci protilátek by ale mohl nahradit lék molnupiravir, který brání množení viru v těle. U nové varianty zatím není také jasné, jestli dokáže obejít ochranu z očkování. Výrobci vakcín Pfizer a Moderna přiznávají, že k zabránění těžkému průběhu či úmrtí bude nutná posilující dávka. Podle WHO jsou navíc už důkazy, které potvrzují, že omikronem se mohou nakazit i lidé, kteří nemoc v minulosti prodělali. Nadějí jsou ale data z Jihoafrické republiky, podle kterých nová varianta způsobuje lehčí průběh onemocnění.