Očkování pro děti se přiblížilo, zelenou by podle ministra Vojtěcha mělo dostat do konce roku. Vakcinologická společnost je proti

Podle Centra pro kontrolu nemocí může covid u dětí vést k hospitalizacím, úmrtím, zánětlivým syndromům i dlouhodobým komplikacím. V Česku zemřely čtyři děti.

i Zdroj fotografie: Úřad vlády ČR
                   

Se stoupajícími počty nakažených covidem-19 sílí potřeba urychlit očkování, včetně menších dětí. Ve Spojených státech se rozběhla vakcinace dětí od pěti let látkou společností Pfizer a BioNTech. Česko vyčkává na stanovisko Evropské lékové agentury, které by podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha, mělo padnout do konce roku. Vakcíny pro české děti už jsou objednané. Očkovací dávka má být slabší, než ta pro dospělé. O celé situaci informoval iRozhlas.

Schválení je na spadnutí

Dosud se v Česku mohou proti covidu-19 očkovat pouze děti starší 12 let, což doporučila i Česká vakcinologická společnost. Přesto i řada mladších vakcínu obdržela. Aspoň jednu dávku už má zhruba 150 dětí, kterým ještě nebylo 12 let. Další stovky rodičů už své potomky k očkování přihlásily. Povolení od Evropské lékové agentury by mohlo přijít do konce roku. „Mám informace, díky kterým se domnívám, že by to mohla být otázka týdnů. Mohlo by to být schválené už do konce roku,“ cituje Vojtěcha Blesk.

iZdroj fotografie: Ministerstvo zdravotnictví ČR
Adam Vojtěch

Vakcíny pro zhruba 700 tisíc dětí od pěti let jsou zajištěné. Ministerstvo je už předobjednalo. „Jakmile to bude schváleno, jsme připraveni,“ podotkl Vojtěch. K očkování dětí se ministr přiklání. Jeho předchůdce v křesle resortního šéfa, epidemiolog Roman Prymula, má ale jiný názor. „Já jsem striktní zastánce očkování v kategorii nad 12 let, ale nemyslím si, že by ostatní bylo nutné plošně očkovat. Pokud jsou to osoby v riziku, tak ano, ale myslím si, že se musíme zaměřit na více rizikové a silnější skupiny,“ vysvětlil.

 Na nákazu zemřely čtyři děti

Podzimní vlna epidemie koronaviru znovu zrychluje. Rostou čísla nakažených i hospitalizovaných. Některá zdravotnická zařízení už omezují neakutní výkony. V nemocnicích s covidem-19 leží i děti. „Byla u nás devítiletá dívenka ohrožená mrtvicí, což je raritní záležitost,“ řekl serveru ředitel motolské nemocnice Miloslav Ludvík s tím, že holčička měla i další doprovodné znaky onemocnění covid-19 a byla dezorientovaná. Počty dětí s těžkým průběhem onemocnění nejsou však podle zdravotníků vysoké.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Dítě v nemocnici

V Česku kvůli nákaze zemřely podle dat ministerstva zdravotnictví čtyři děti ve věkové kategorii 0-14 let. Od začátku koronavirové epidemie se jich celkem nakazilo 233 tisíc lidí. Americké Centrum pro kontrolu nemocí upozorňuje, že covid-19 může být i pro děti vysoce nebezpečný. „Případy covid-19 u dětí mohou vést k hospitalizacím, úmrtím, zánětlivým syndromům a dlouhodobým komplikacím, jako je dlouhý covid, kdy příznaky mohou přetrvávat měsíce,“ uvedl úřad na svém webu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články