Zdravotníci očekávají větší počet lidí, kteří budou potřebovat péči kvůli covidu-19. Lůžka se budou údajně rychle plnit, a to i přes to, že omikron má lehčí průběh.
Vědci z Velké Británie avizovali, že lidi, kteří se nakazí mutací koronaviru omikron mají o 40 procent menší šanci na hospitalizaci než u varianty delta. Riziko hospitalizace je sice menší, ovšem omikron je daleko nakažlivější a šířitelnější. Zatížení zdravotního systému je tedy pravděpodobné, stejně jako u delty.
Nemocnice se budou opět plnit
„Vzhledem k vysoké přenosnosti viru varianty omikron existuje potenciál pro vyšší poptávku po zdravotnických službách, zejména pokud se omikron bude šířit takovou rychlostí jako dosud,“ citoval web Echo24 profesora Neila Fergusona z centra pro výzkum infekčních nemocí.
Vědci počítali s výsledky všech PCR testů na přítomnost covidu-19 provedených ve Velké Británii během první poloviny prosince. Data zahrnovala 56 tisíc případů pozitivních s variantou omikron a 269 tisíc případů s deltou. Jako hospitalizované počítali všechny návštěvy nemocnice nakaženým do 14 dní od pozitivního testu. Další studie z Edinburské univerzity uvedla riziko o dvě třetiny nižší než u delty.
Adaptivní imunita
Podle viroložky Ruth Tachezy se omikron v člověku rychleji množí. To v praxi znamená, že se zkrátí interval mezi nákazou a projevem symptomů. Takový interval bude kratší než standartních 10-14 dní na které jsme byli zvyklí do teď. Celkově má omikron tři nešťastné vlastnosti. Je přenosnější než delta, rychle nakazí masy lidí a obchází vytvořené protilátky, informoval iRozhlas.
Tachezy proto doporučuje aplikaci posilující dávky. Zmínila, že by se mělo začít u inkriminovaných profesí, které jsou nezbytně nutné. Dále je důležitý důraz na očkovací kapacity. Pozitivní zprávou je, že dalším prodělaným onemocněním a další vakcinací si budujete takzvanou buněčnou složku adaptivní imunity, a vždycky to bude lepší, než to bylo na začátku. Nějaký stupeň ochrany budou lidé mít. Šance, že nebudou mít vážný průběh, je vyšší, ale není absolutní.