Paracetamol a ibuprofen. Pro léčbu akutní dětské horečky je zapotřebí jejich kombinace. Na českém trhu chybí oba typy léků.
Česko trápí nedostatek některých léků, a to nejen pro děti. CNN Prima News zmiňují třeba sirupy a čípky na snižování horečky pro nejmenší děti od tří měsíců. Ty si rodiče přeprodávají nebo darují přes kontakty na sociálních sítích, případně pro ně jezdí do Polska. Magistra Markéta Kořenková z ostravské Lékárny U zlatého raka Událostem247 potvrdila, že nedostatkové jsou momentálně léky obou základních typů.
Maminky potřebují kombinovat dva typy léků
„Mluvíme o lécích, obsahujících paracetamol, což je základ léků paralen a panadol. To je jedna skupina. Druhá účinná látka je ibuprofen. Tu obsahují například ibalgin nebo nurofen. Momentálně nám chybí obě,“ informuje lékárnice dále Události247. Na trhu teď není ani jedna; snad je to i následkem jakési mediální paniky. „Vždycky bylo aspoň něco, aby se to vykrylo. Když vypadla jedna firma, přišla druhá. Ale teď všichni honem nakupují ,do zásoby’,“ říká Kořenková.
Pětadvacetiletá Pavla Hašková, matka čtyřletého Jirky, sama nemá přímou zkušenost. Ale řada jejích kamarádek, mladých maminek, si na problémy se sháněním některých dětských léků opakovaně stěžuje. „Vím, že kamarádky, co mají stejně staré děti se mě ptaly, jestli nebudu mít zájem. Že objednávají větší zásilku nurofenu z Polska. To je lék proti dětské horečce, ale já jsem v té době měla zásoby, tak jsem to neřešila,“ řekla Událostem247.
Tablety jsou, sirup ne
Problém vnímá jako hodně vyhrocený. „Nurofen sice působí stejně jako panadol, ale je tam jiná účinná látka. Maminky se podle ní vždy snaží mít doma oba typy léků, aby je mohly střídat,“ říká Hašková. Při vysokých horečkách musí mezi dvěma dávkami panadolu být šestihodinový odstup. S druhou účinnou látkou, ibuprofenem, je to obdobné. „Pro případ že dítě hodně ,horečkuje’, je dobré mít oba, aby se mohly dávat častěji. A s nurofenem jsou problémy,“ řekla Událostem247 lékárnice.
„Nevím, proč to tak je,“ říká magistra Kořenková pro Události247. „Oficiální verze zní, že nemají surovinu. Ale nechápu, proč tablety jsou a sirup není. Snad teď tablety vyrábějí s větším předstihem? Nebo jak někdo říká jestli to nejde třeba někam na Ukrajinu? Další verze je, že u sousedů v Rakousku, Německu jsou tyto léky dražší. Takže producentovi se to vyplatí prodávat spíše tam. Ale v Polsku i na Slovensku léky jsou a levnější,“ uzavírá Kořenková pro Události247.