Předseda vlády řekl, že vláda proto chystá změnu zákonů, které úřadům uvolní ruce. Zmrazení majetku je podle něj velmi komplikované.
Postihnout majetek lidí kolem ruského prezidenta Vladimira Putina je podle premiéra Fialy složitější než například v Itálii, kde úřady převzaly do správy kromě jiného také luxusní jachty ruských podnikatelů, píší Seznam Zprávy. Premiér uvedl, že je nutné změnit zákony, a že jeho vláda vše přichystá, aby v tom měla ještě volnější ruce.
Policie prošetřuje desítky případů
Podle Fialy přináší zmrazení majetku mnoho problémů také pro stát. Jako příklad uvedl, že když třeba zmrazí oligarchův podíl v české firmě, musí zároveň zajistit, aby společnost dál fungovala. Premiér doplnil, že Česká republika postupuje při postihování ruského majetku stejně tvrdě jako ostatní země. V minulosti byl hlasitým odpůrcem sankcí prezident Miloš Zeman, připomíná iDNES. Po ruském útoku na Ukrajinu se však vyslovil pro co nejtvrdší opatření vůči Kremlu.
Premiér k tomu tehdy řekl, že je rád, že česká politická reprezentace v této mimořádné a extrémní situaci mluví jedním hlasem. Dohled nad dodržováním sankcí má v Česku Finanční analytický úřad. Ten už minulý týden oznámil, že řeší několik případů obcházení sankcí. Některé firmy se měly snažit přesunout několik desítek milionů korun. Úřad proto jejich účty zmrazil a podal trestní oznámení. Případy už se zabývá policie.
Pomoci by mohl jednotný registr
Zabavování majetku je proces ve dvou krocích. Událostem247 ho přiblížil politolog Miloš Gregor. „Prvním krokem je zmražení majetku, to vláda mohla udělat a udělala. Problematický je však druhý krok. To je nějaké vyvlastnění, nebo znárodnění. To však podle české legislativy není úplně jednoduché a proto je potřeba změna zákona.“ Ministr financí Zbyněk Stanjura už dříve uvedl, že Česko se má zaměřit i na takzvané bílé koně, tedy osoby, které mohou majetek oligarchů spravovat.
Na český sankční seznam se podle vlády mají dostat i lidé, kteří zatím nejsou na tom evropském. Podle expertů na potírání podvodů by Evropě mohl v pátrání po majetku ruských a běloruských oligarchů pomoci jednotný registr. Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš upozornil, že oligarchové nejdou jen po luxusních plavidlech a nemovitostech v evropských metropolích, ale mají zájem také o dotace a veřejné zakázky.