Problém s kompenzačními bonusy trvá již od minulé vlády. Kabinet Petra Fialy obstrukce nijak neposunul. Lidé mají stále obtíže dosáhnout na kompenzace.
Restauratéři nejsou spokojeni, píše o tom CNN Prima NEWS. Podmínky koronavirových kompenzací jsou totiž prý špatně nastavené. Do celé situace se přidávají skokově rostoucí ceny energií a surovin. Tím se provozovatele dostávají do složitých situací, které čím dál častěji končí zavřením podniků.
Zrušené trhy, krachující podniky
Například majitel podniku Levandulové bistro, které se nachází v blízkosti zámku Úsov, musel svůj podnik uzavřít, protože se z byznysu stala dle jeho slov černá díra na peníze. Turisty a cyklisty vyhledávané místo tak skončilo, podobně jako stovky dalších v uplynulých dvou letech.
„První vláda to dost všechno pokazila. A druhá vláda, která to teď převzala, místo toho, aby uklidila a začala s čistým stolem, tak se v tom jenom přehrabuje,“ postěžoval si majitel bistra Lukáš Drlík. „Letos jsme se na zimu připravili tak, že jsme si pronajali spoustu stánků na vánočních trzích s tím, že to určitě nechají běžet,“ vysvětluje Drlík. Podle něj navíc na opatření nejvíce doplatili ti, kteří se rozhodli i přes nepřízeň pokračovat.
„Dopadlo to tak, že nám omezili podniky a zavřeli trhy. Když jsme potom zažádali o kompenzační bonus, řekli nám, že tam nespadáme. Jsme s.r.o. o třech lidech a jenom s.r.o. o dvou lidech dostane peníze,“ zakončil majitel bistra.
Bonusy závisí na poklesu tržeb
Kateřina Holnová, výkonná ředitelka Asociace restauratérů Apron vysvětlila, v čem problém kompenzačních bonusů spočívá. „My se domníváme, že původní návrh lépe odrážel potřeby provozovatelů. Ten současný návrh ovšem tolik ne. Kompenzace by byly do jisté míry v pořádku, avšak současná podoba není to, co by stačilo. Bonus se odvíjí z poklesu tržeb. Doplácí na to tak ti, kteří se nejvíce snažili,“ uvedla Holnová pro Události247.
„Nárok na podporu budou mít podnikatelé a firmy, které prokáží, že jim v tzv. rozhodném období poklesl obrat nejméně o 30 %,“ zveřejnil vládní portál. Z toho důvodu může být pro některé provozovatele náročné dorovnat ztrátu, když se během období nízkých tržeb snažili své tržby alespoň udržet. Nachází se tak někde mezi nárokem na bonusy a vysokou ztrátou.
Z celkového počtu žádostí o kompenzace tvoří ty zamítnuté asi jen jedno procento, tvrdí ministerstvo. „Finanční správa přijala od jara 2020 zhruba 2,7 milionu žádostí, na jejichž základě vyplatila kompenzace přes 44 miliard korun. Letos bylo na novém kompenzačním bonusu vyplaceno téměř 42,5 tisíce žádostí v hodnotě asi 1,4 miliardy korun,“ sdělil Tomáš Weiss, mluvčí ministerstva financí.