„Někteří lékaři předepisují antibiotika i na covid. To se nám všem vymstí,“ míní doktor Strojil

Mnoho lidí si bohužel myslí, že léčit každou nemoc antibiotiky je to nejlepší, co mohou udělat. Opak ale může být pravdou.

i Zdroj fotografie: Se souhlasem Jana Strojila
                   

O problematice nadměrného užívání antibiotik jsme si povídali s doktorem Janem Strojilem, který nyní působí na oddělení urgentního příjmu FN Olomouc 

Mohou na covid-19 zabírat nějaká běžně dostupná antibiotika? Pro mnoho lidí je to stále lék na všechno…

Antibiotika na COVID nezabírají a zabírat nemohou. Jde o virovou infekci, antibiotika působí jen na bakterie a jejich role v léčbě COVIDu je jen okrajová. Zcela výjimečně se může stát, že na virový zápal plic nasedá bakteriální infekce, tam pak samozřejmě význam mají. Nebo u těch zmiňovaných pacientů s poruchou imunity, kde může být na místě jejich preventivní podání, třeba po chemoterapii ničící kostní dřeň.

Pro drtivou část populace jsou tedy antibiotika naprosto zbytečná, pokud jde o covid?

Ano, navíc nebezpečná a škodlivá. Bohužel, zde musíme i ukázat do vlastních řad, nadbytečný předpis antibiotik je stále problémem. Je potřeba připomínat, že kašel může přetrvávat několik týdnů a není důvodem k antibiotické léčbě. Ani nekomplikovaný covidový zápal plic nevyžaduje antibiotika. 

iZdroj fotografie: Depositphotos
Antibiotika

Může se stát, že si tělo vytvoří rezistenci a přestane je časem vnímat jako účinný lék?

Tělo nikoliv, ale může se stát – a stává se – že se bakterie naučí se antibiotiku bránit a přestanou být vnímavá k léčbě. Toto riziko je neoddělitelné od léčby, je to základní biologický mechanismus, přežití silnějšího (nejlépe adaptovaného). Při množství bakterií a rychlosti jejich dělení je takřka nevyhnutelné, že některé z nich se naučí přežít, je to jen otázka štěstí a času.

Chápu to správně, že každé použití antibiotik nese riziko ztráty jejich účinnosti?

Je to tak. Z nemalé míry antibiotika ztrácíme i kvůli vlastním chybám v léčbě. Každé použití opravdu nese riziko ztráty účinnosti, v tom jsou antibiotika unikátní. A to nikoliv jen ztráty účinnosti u konkrétního pacienta, ale v případě rozšíření rezistentních bakterií i u pacientů budoucích.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Muž u lékaře

Kdy je tedy používat?

Antibiotika by měla být precizním „skalpelem“, kterým cíleně řešíme identifikované infekce, nikoliv náplastí na vše. Bohužel stále vidíme na ambulanci pacienty, kteří přicházejí COVID pozitivní s tím, že jim jejich lékař nasadil širokospektrá antibiotika. V naprosté většině případů je to zbytečné a vrátí se nám to jako bumerang.

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Zobrazit další články
adbz.cz
adbz.cz
99 % lidí neví, k čemu slouží spousta malých „knoflíků“ na riflích. Stejně jako mini kapsičky mají svůj význam
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Pokud se snažíte vyléčit ekzém, obloukem se vyhněte těmto 11 potravinám, které ho zhoršují
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Polské archeologické misi se podařil další objev. Tentokrát jde o vchod do hrobky „přísně tajného“ muže
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Panzer II byl tahounem Hitlerova Blitzkriegu a německého triumfu ve Francii. Zůstal ve stínu známějších strojů