Kvůli vysokým cenám plynu a dřeva letos většina lidí přemýšlí, jak si v zimě zatopit, a přitom nezruinovat rodinný rozpočet.
Původní velký zájem o nákup nových kotlů, a to vzhledem k aktuální situaci pomalu zeslábnul. Spotřebitelé se v poslední době začali více zajímat spíš o alternativní zdroje energií, psal o tom web Novinky. Od 1. září 2022 měl platit zákaz topení v kotlích na tuhá paliva. Nakonec se tato lhůta posunula o dva roky, dodávají Novinky.
Cena dřeva se oproti jiným rokům znásobila
Kotle stále zbývá vyměnit ještě ve čtvrt milionu domácností, píše o tom web Tzb-info. Aktuální prodeje přitom naznačují, že výměna se do 1. září 2024 dotkne jen části z nich. Důvodem je, že nová zařízení jsou momentálně jen těžko dostupná, píše dále web. Lidé navíc vnímají nejistotu u dodávek plynu a kvůli neustálému zdražování také více zvažují své investice, pokračuje Tzb-info.
Obavy z toho, čím si lidé v zimě zatopí, se znásobily poté, co rekordně vzrostly ceny dřeva, informuje o tom web Novinky. Domácnosti, které mohou dřevem vytápět, se jím už v létě ve velkém předzásobily. Zároveň se ale dřevo vytěžené kvůli kůrovci nadále ve velkém vyváží do zahraničí, informují Novinky. Jeho cena tak oproti situaci před třemi lety vzrostla na více než trojnásobek, dodávají Novinky.
Případný požár vyjde dráž, než nákup dřeva či uhlí
Kvůli velké drahotě se proto lidé ve velkém vrací k topení tuhými palivy. Kromě dřeva si začínají topit i uhlím. Jak Události247 psaly, množí se proto obavy, že některé domácnosti sáhnou k té nejméně šetrné metodě. Strach z toho, že lidé budou topit i „ostravským torpédem“ má dle Událostí247 také moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák. Jde o plastovou láhev naplněnou vyjetým motorovým olejem a pilinami. Lidé se tak vlastně zbavují odpadu, který by měl jinak skončit v ekodvoře.
Hasiči přitom opakovaně varují, že velký počet požárů bývá způsoben neopatrností lidí při vytápění jejich domovů. „Je třeba, abychom dodržovali pravidla pro používání topidel,“ řekla Událostem247 mluvčí Hasičského záchranného sboru ČR Pavla Jakoubková. „Každé topidlo a komín je konstruován na určitý druh paliva, které je nutné při používání dodržovat. PET lahve s olejem k topení určitě vhodné nejsou. U těchto případů hasiči zasahují poměrně často,“ doplnila mluvčí pro Události247.