Kontroly inspektorů odhalují závadné potraviny poměrně často. Buď obsahují nebezpečné látky, nebo jsou na jejich obalu uváděny nepravdivé informace.
I přesto však množství nebezpečných, falšovaných a nejakostních potravin v posledních pěti letech klesá, psal o tom web Zemědělec. Nejvíce záchytů měli inspektoři v roce 2016. Ve velké míře kleslo množství závadných potravin vyrobených v České republice, informuje Zemědělec. Problémy jsou však trvale s kvalitou potravin ze zemí mimo Evropskou unii, především z jihovýchodní Asie, píše dále web.
Závadné potraviny inspektoři odhalují poměrně často
Nevyhovující potraviny nejsou v obchodech ničím výjimečným. Nedávno se prodávaly závadné rozinky, které obsahovaly zakázaný minerální olej. Informovaly o tom Události247 zde. V čaji Yerba maté zase inspektoři našli nadlimitní množství pesticidů, které se používají k ochraně před škůdci. Události247 psaly zde. Upozornili jsme také na to, že výrobci často na obalech masných výrobků uvádějí jiné množství masa, než jaké skutečně obsahují.
Inspektoři teď při jedné z kontrol zarazili převoz zeleniny, která obsahovala nebezpečný koktejl pesticidů. Informují o tom na svém webu. Společně s celníky přišli na zásilku asijských chilli papriček. Zachycená zásilka byla z Kambodži. Inspektoři ji podrobili laboratornímu rozboru a k jejich překvapení test ukázal přítomnost osmi pesticidních látek v nadlimitním množství, píše se dále na webu.
Látka v papričkách je extrémně nebezpečná
Papričky RED CHILLI, označení šarže: Lot Nr.: NC250922 dokonce obsahovaly také insekticid carbofuran, který Evropská unie zakázala. „Hmotnost zjištěné nevyhovující šarže potraviny přesahovala 177 kilo. S kontrolovanou osobou zahájí Potravinářská inspekce správní řízení o uložení pokuty,“ řekl Událostem247 mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Marek Bartík.
Závadné papričky původem z Kambodže odhalili inspektoři také letos v březnu. Psal o tom web TN. Carbofuran patří podle webu Litoměřický deník mezi nejjedovatější pesticidy. Dříve se využíval v zemědělství, v současnosti bývá nelegálně používán při přípravě otrávených návnad pro šelmy nebo dravé ptáky. Příznaky intoxikace carbofuranem se u lidí projevují bolestmi hlavy, nevolnostmi, zvracením, bolestmi břicha i zúžením zorniček, píše dále Litoměřický deník.