Lež jako součást obchodní taktiky: V oblíbeném nápoji byla odhalena nebezpečná věc, výrobce se ji rozhodl zatajit

Češi jsou milovníky piva a vína. Ve druhém jmenovaném nápoji se však vyskytl jeden známý alergen.

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

O tom, že inspektoři odhalují v obchodech závadné potraviny, Události247 upozornily například na rozinky, které obsahovaly zakázaný minerální olej, nebo na uzeninu, které obsahovala nebezpečné bakterie listerie. Teď se objevila další závadná potravina, píše o tom server TN.

Siřičitany nejsou ve víně ničím nezvyklým

Státní zemědělská a potravinářská inspekce zjistila, že obchodní řetězec Kaufland prodával závadné víno. Psal o tom web TN. V nápoji byl oxid siřičitý. Jde o alergen, který však není uveden na obalu. Konkrétně se jednalo o výrobek RIESLING SEBASTIAN A. 2016, KABINETT, HALBTROCKEN Mose, Víno z Německa, 0,75 litru s označením šarže L. A. P. Nr. 25765101717. Výrobce informaci o oxidu siřičitém před zákazníky však zatajil, píše dále TN.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Víno obsahuje alergen, který není uveden na obalu

Laboratorní rozbor ve vínu potvrdil přítomnost alergenu oxidu siřičitého. Tato skutečnost však nebyla uvedena na etiketě a zákazník tak o alergenu neměl ani tušení,“ potvrdil pro Události247 mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Pavel Kopřiva. Uvedené víno inspekce zajistila ve Žďáru nad Sázavou. Prodával ho Kaufland na ulici Nádražní. Výskyt siřičitanů není ve vínu ničím neobvyklým.

Může dojít až k astmatickému záchvatu

Výrobci jsou však ze zákona povinni informovat spotřebitele o tom, jestli jejich produkt obsahuje oxid siřičitý. V případě množství vyššího než 10 mg/kg nebo 10 mg/l dokonce musí být informace zvýrazněna. Na svém webu o tom informuje ministerstvo zemědělství. Pokud je totiž množství vyšší, je oxid siřičitý považován za alergen. V lepším případě konzumenty pouze bolí hlava. U těch citlivějších se však mohou objevit problémy s dýcháním a začnou sípat, píše dále ministerstvo.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Při nákupu byl lidem zatajen obsah oxidu siřičitého ve výrobku

Česká obchodní inspekce pravidelně zveřejňuje na webu Potraviny na pranýři seznam potravin, u kterých během svých kontrol odhalila jakékoliv problémy nebo pochybení. „Já se na tento web někdy dívám, protože se opravdu množí případy závadných potravin. U vína jsem se s tím tedy ještě nesetkala. Ani mne nenapadlo, že bych měla takovou etiketu kontrolovat. Od teď si na to ale už budu dávat pozor,“ řekla Událostem247 Jitka Zlatá, která si však podle svých slov víno většinou kupuje stáčené.

Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články