Opičí neštovice jsou už i v Česku. Podle Prymuly se nejvíce šíří pohlavním stykem mezi muži

Nákazu předběžně potvrdil i Státní zdravotní ústav. Podle něj pacient pobýval na festivalu v Belgii, ústav navíc zkoumá další dva vzorky.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V Česku se potvrdil první případ opičích neštovic, řekl Seznam Zprávám šéf infektologické společnosti Pavel Dlouhý. ,,Hygienická stanice hlavního města Prahy ihned v okamžik podezření zahájila detailní epidemiologické šetření s cílem vyhledat veškeré možné rizikové kontakty nemocných a nastavit u nich příslušná adekvátní protiepidemická opatření,“ uvedla na svém webu HSHMP. Nákaza opičími neštovicemi v posledních týdnech znatelně postupuje evropským kontinentem.

Největším rizikem je pohlavní styk muže s mužem

Jak uvádí deník Blesk, nakažená osoba pobývala s přáteli na hudebním festivalu v belgických Antverpách. ,,Po návratu začala vnímat první nespecifické příznaky od zarudlých až slzících očí, přes postupný výskyt vyšších tělesných. Pupínky se postupně měnily v praskající puchýřky, které po prasknutí bolet přestaly,“ popsala pro Blesk za pražské hygieniky ředitelka Zdeňka Shumová.

Podle WHO bylo pro dnešek potvrzených 131 případů v 19 zemích. Epidemiolog Roman Prymula vnímá jako dobrý signál to, jak záhy se podařilo odhalit nejčastější způsob nákazy mezi osobami. Událostem247 řekl, že je jím nechráněný homosexuální styk mezi dvěma muži. „Toto je věc, která by mohla do budoucna limitovat šíření choroby, ale mějme na paměti, že vycházíme zatím stále jen z analýzy několika případů. Ale stejně jako v případě zdrojů nákazy jsme omezeni úrovní prozatímního poznání,“ dodal Prymula pro Události247.

Vakcína proti pravým neštovicím zabírá, proti planým ne

Odbornice z ostravského očkovacího centra Agel Hana Ševčíková pro Události247 připomíná, že výhodu mají za současného stavu pacienti očkovaní proti pravým neštovicím. Po vymýcení této choroby bylo ale v roce 1980 plošná vakcinace zrušena, a tak lidé narození později ani takovouto částečnou imunitu nemají. Podle Ševčíkové by lidé neměli podceňovat nález charakteristických puchýřků na kůži. Ty bývají podstatně větší než ty, jaké tvoří plané neštovice. Dříve, než se objeví, mohou nastat bolesti hlavy, svalů, kloubů a nastoupí vysoké teploty.

„Často se setkáváme s dotazem, zda se proti opičím neštovicím lze chránit vakcinou aplikovanou jako prevence planých neštovic, která je k dispozici. Bohužel nelze, přestože se podobně jmenují, původcem opičích neštovic je úplně jiný druh viru. Nemoc trvá čtrnáct dní až měsíc, zřídka mívá závažnější průběh a většina pacientů se uzdraví, zvláště v podmínkách vysoké úrovně zdravotnictví. Epidemiologická situace u nás je klidná,“ uzavírá lékařka Ševčíková.

Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články