Podle expertů je prodloužení nouzového stavu do konce května nelegální. Vláda ale prý kvůli velkému přílivu uprchlíků potřebuje více času

Nouzový stav byl v Česku vyhlášen 4. března, původně na 30 dnů. Teď však vláda požaduje další prodloužení. Odůvodňuje to tím, že jinak nezvládne migrační vlnu z Ukrajiny.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Poslanci žádost posoudí na mimořádné schůzi v úterý. Podle většiny ústavních právníků je prodloužení o více než 30 dnů najednou nelegální a velmi rizikové, píše iDNES. Premiér Petr Fiala (ODS) ale prodloužení brání a nevnímá ho prý jako problém. Do Česka podle něj přišlo z Ukrajiny během měsíce 300 tisíc lidí a je potřeba situaci udržet pod kontrolou.

Soudního sporu se Fiala nebojí

Podle předsedy vlády je už teď jasné, že nouzový stav bude potřeba nejméně do konce května. Vláda prý pravidelně projednává všechny záležitosti, a tak se Fiala neobává, že by opozice neměla dostatečný prostor. Toho, že by protestovala proti rozhodnutí vlády u Ústavního soudu, se prý premiér nebojí. „Mimořádná situace potřebuje zvláštní řešení,“ řekl v pořadu České televize.

iZdroj fotografie: Úřad vlády ČR
Petr Fiala

Obdobně jako Fiala argumentovala ohledně prodloužení nouzového stavu až do konce května i Markéta Pekarová Adamová, předsedkyně TOP 09. Také ona si myslí, že 30 dnů na opatření, která vláda potřebuje, nestačí. Současně připomněla, že stav nouze vyhlášený kvůli uprchlické krizi, nemá žádný dopad na české občany. Alena Schillerová (ANO) zopakovala, že poslanci hnutí podporují prodloužení o 30 dnů.

Prodloužení zřejmě projde

Podle politologa Miloše Gregora je pravděpodobnost toho, že bude nouzový stav prodloužen na dobu, jakou chce vláda, poměrně vysoká. „Vláda má v poslanecké sněmovně většinu a zatím to vypadá, že ta většina je poměrně sourodá. Zatím se nehádají a není úplně důvod, aby tomu tak nebylo. Samozřejmě může nastat nějaká rozprava, ale nepředpokládám, že by to měl být větší problém,“ uvedl pro Události247.

iZdroj fotografie: Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR
Poslanecká sněmovna

Vláda zatím Sněmovnu vždy žádala o souhlas s prodloužením maximálně o 30 dnů, třeba i několikrát. Podle ústavních expertů je nouzový stav výjimečný stav, který dává vládě obrovské pravomoci, a to včetně pravomoci omezovat lidská práva, a proto musí být pod silnou parlamentní a soudní kontrolou. Ústavní soud ale přezkoumává jen jednotlivá krizová opatření. V Česku byl nouzový stav vyhlášen už celkem desetkrát.

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články