Rusové mění chování podle situací na bojišti. Podle Ukrajinců upouští od svých požadavků

Rusové začínají být více skromnější ve svých požadavcích, protože podle ukrajinské strany ztrácejí v terénu. Přijít měli už o šest generálů.

i Zdroj fotografie: S vědomím Kamila Galeeva / Twitter
                   

„Zeskromněli a ztichli,“ tak okomentoval aktuální chování Rusů při vyjednávání poradce ukrajinské prezidentské kanceláře Oleksij Arestovyč. Podle něj se napřed ruská strana snažila vytěžit z minima maximum, ale to už neplatí. „Porovnejme jejich požadavky z druhé dne kampaně, kdy nabídli vyjednávání, a jejich požadavky nyní. Téměř polovina požadavků, které vznesli, pominula,“ cituje Arestovyče server iDnes.

Jaké ztráty má Rusko ve skutečnosti?

Poradce prezidentské kanceláře navíc předpokládá, že Rusové budou ze svých požadavků ještě slevovat v souvislosti s tím, co bude probíhat v terénu. „Situace se nevyřeší jednáním, ale na bojišti,“ prohlásil ukrajinský činitel, který připomněl, jak se ukrajinským jednotkám daří při odporu. To potvrzuje také Arestovyčovo tvrzení, že už padlo na Ukrajině šest ruských generálů. Podle poradce se to ruská strana snaží utajit, ale informace unikají.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Válka na Ukrajině

Ukrajina se nedávno pochlubila například smrtí generálmajora Vitalije Gerasimova, a také zabitím generálmajora Andreje Suchoveckého. Moskva ale nepřiznává téměř žádné oběti. Podle oficiálních vyjádření Kremlu zaznamenalo Rusko ztrátu jen 500 životů, podle Ukrajinců už ale padlo v souvislosti s invazí přes 12 tisíc ruských vojáků. Arestovyč oznámil, že v posledních hodinách zasáhli Ukrajinci ruské jednotky hned v sedmi lokalitách.

Příměří stále v nedohlednu

Podle poradce se navíc Rusům nedaří obklíčit Kyjev a nemá se to změnit ani v budoucnu. Ukrajinské armádě se totiž daří v oblasti odrážet nepřátelské útoky. „Nemusíte si dělat starosti,“ prohlásil Arestovyč. Změna na ruské straně je zřejmá. Po zahájení invaze ruský prezident Vladimir Putin mluvil například o denacifikaci Ukrajiny. Tím měl cílit na výměnu současné vlády prezidenta Volodymyra Zelenského za lidi přátelštější vůči Rusku. Při jednáních v Bělorusku už ale tento bod v podstatě nezazněl.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vyjednávání

Nadále ale Rusko požaduje, aby Ukrajina upustila od záměru vstoupit do NATO a zároveň došlo k jejímu odzbrojení. Mezi ruskými požadavky je také uznání Krymu jako součást Ruska a vyhlášení nezávislosti pro separatistické republiky Luhansk a Doněck. To ale Kyjev považuje za nepřijatelné. Posun ve vyjednáváních nepřineslo ani čtvrteční setkání ministrů zahraničí Ukrajiny a Ruska Dmytra Kuleby a Sergeje Lavrova v Turecku. Jak informuje ČTK, pokrok nenastal ani v otázce možného vyhlášení příměří ani ustavení koridoru pro evakuaci civilistů z Mariupolu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články