,,Zaplať nájem, pak budeš bydlet.” Podvodníci chtějí lidi nachytat na falešné nájemní smlouvy

Podvodníci využívají obrovskou poptávku po bydlení. Falešných inzerátů na koupi i pronájem bytu se na českém internetu denně objevují desítky.

i Zdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
                   

Z lidí, kteří hledají střechu nad hlavou, se snaží pod záminkou kauce nebo rezervačního poplatku vylákat peníze, psal o tom web Aktuálně. Pro vzbuzení důvěry může pachatel například sjednat prohlídku přes Airbnb, případně zájemci i zaslat falešnou nájemní smlouvu. Policie také opakovaně varuje před zasíláním osobních údajů a kopií dokladů. Podle realitních kanceláří přibylo falešných inzerátů až trojnásobně, dodává web Aktuálně. Podvodníci podmiňují možnost levného bydlení zasláním dokladů a peněz ze strany zájemce.

Na co dávat pozor

Momentálně evidujeme desítky případů měsíčně na celém území České republiky. Pachatelé se zaměřují především na osoby, které si na internetu vyhledávají nabídky pronájmu nemovitostí. Jde o domy i byty,“ řekl Událostem247 mluvčí policejního prezidia Jakub Vinčálek. Podvodný inzerát našel web Aktuálně na webu Sreality. Během několika hodin pak zmizel, ale redaktor pokračoval v komunikaci s podvodníkem přes e-mail. Byt v centru Prahy byl inzerován za nezvykle nízkou cenu.

iPodvodník žádal po zájemcích kopie občanského průkazu, pasu a řidičského průkazu, dokonce i fotky zájemce

Že jde o podvod, bylo podle webu jasné hned z prvního e-mailu. Text nebyl plynulý, psaný neobratnou češtinou a obsahoval hodně chyb a překlepů. Údajná majitelka bytu o sobě psala v mužském rodě. I když se vydávala za Češku, nabízela další komunikaci v angličtině, pokračuje Aktuálně. Po zájemci žádala kopie občanského průkazu, pasu a řidičského průkazu, a dokonce i fotky zájemce. Před samotnou prohlídkou bytu chtěla zaplacení prvního nájmu a kauce, celkem 800 eur, tedy přes 19 tisíc korun, dodává Aktuálně.

Obrátili jsme se na policii, říká podvedená žena

Podvodům ve velkém nahrává také nedostatek volných bytů. „Vzhledem k celkem dramatické situaci na poli nájemního bydlení, kdy evidujeme velký boom zájmu o pronájmy, mohou být lidé méně ostražití, často jednají rychle, aby jim lákavá nabídka neutekla,“ uvedla pro Seznam Zprávy Lenka Zichová z portálu Sreality. „Moje dcera hledala byt přes internet. Čekala, pak měla poslat své ofocené doklady. To se nám to zdálo divné a obrátili jsme se na policii. Tam nám řekli, že nejsme jediní,“ řekla Událostem247 Kristýna Polomná z Přílep u Prahy.

iZdroj fotografie: Policie ČR
Podle realitních kanceláří přibylo falešných inzerátů až trojnásobně

Oběťmi se ale stávají i pronajímatelé, kteří aktuálně čelí rostoucímu počtu neplatičů. Upozornil na to web Newstream. V posledním čtvrtletí loňského roku narostl podle webu meziročně jejich počet o 11 procent. V České republice žije v nájemním bydlení podle dostupných dat asi 22 procent obyvatel. Kvůli drahým hypotékám, vysoké inflaci i výše cen bytů, se v druhé polovině loňského roku zpomalil prodej bytů a vzrostl počet zájemců o nájmy, dodává web.

Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Ondřej Trčálek
Autor článku

Ondřej Trčálek

Baví mě čtenářům poskytovat fakta a dávat je do souvislostí. Působil jsem v rádiích Orion a Kiss Morava. Od roku 2005 jsem vyráběl reportáže pro několik televizí. Inspiraci hledám především v hudbě.

Zobrazit další články