Na některých odděleních nemocnic v Ostravě a Hradci Králové vyžadují respirátory už nyní. Podle Romana Prymuly se aktuální mutace covidu přenáší podstatně rychleji.
Přestože léto je na samém začátku, v ČR se opět zhoršila epidemiologická situace a některé nemocnice si už pospíšily s protiopatřeními. Jak zjistila Česká televize, na některých odděleních fakultních nemocnic v Ostravě a Hradci Králové byla znovu zavedena povinnost nosit ochranu dýchacích cest. Respirátor nebo nanoroušku nařídila minulý týden i Oblastní nemocnice Příbram nebo Revmatologický ústav v Praze. K podobnému preventivnímu kroku se chystá také FN Motol.
Nemocnice se preventivně chrání i před hrozícím podstavem pracovníků
„Dochází k navýšení počtu případů v nemocnicích. Jestliže je to přes 400 pozitivních osob, domnívám se, že to správně vede ke zvýšení ostražitosti. Nezapomínejme, že jsme v době prázdnin, kdy řada lékařů i dalších zdravotnických pracovníků je na dovolených. Proto by mohlo dojít k ohrožení kapacity. Při této vlně to v nemocnicích na místě je,“ zdůvodňuje pro Události247 svůj souhlasný postoj s preventivními kroky některých zdravotnických zařízení bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula.
Jak Událostem247sdělila Petra Petlachová, mluvčí Fakultní nemocnice Ostrava, na zdejší klinice hematoonkologie se vlastně respirátory nepřestaly od začátku pandemie nosit vůbec. „Nově se na klinice onkologické ustanovila povinnost ochrany dýchacích cest respirátorem ffp2. Obecně také doporučujeme všem návštěvám, aby zvážily nezbytnost návštěvy, pokud pociťují příznaky nějakého respiračního onemocnění, případně aby každý po dobu kontaktu s pacientem používal respirátor,“ upřesňuje Petlachová pro Události247.
Noste je i preventivně, doporučuje ministr Válek
„Řekl bych, že obecně doba k tomu nazrává,“ odpověděl exministr Prymula na otázku Událostí247, zda se dá předpokládat, že se respirátory do nemocnic plošně vrátí. Je to podle něj do značné míry dáno tím, že v prvních vlnách, které přinesla původní wuhanská varianta viru, se za bezpečnou dobu kontaktu s nakaženým považovalo 15 minut. „To je teď diametrálně odlišné. Dnes se můžete nakazit během několika sekund. Každé chybné nasazení může vést k rychlé nákaze,“ uzavírá Prymula pro Události247.
ČT24 rovněž zaznamenala postoj ministra zdravotnictví ČR Vlastimila Válka (TOP 09) k povinným rouškám. Ten se přidržel formy obecného doporučení namířeného zejména do oblastí hromadné dopravy a právě zdravotnických zařízení: „Silně nejenom jako ministr, ale i jako lékař doporučuju: noste roušky. Noste je v hromadné dopravě, noste je, když máte jakékoliv příznaky, kdy chráníte své starší příbuzné, když jdete do zdravotnického zařízení. To jsou riziková místa,“ upozornil Válek pro ČT24.