Na covidáriích nebyl klid ani na Silvestra. Umírali hlavně neočkovaní pacienti

Onemocnění covid-19 nezajímá, co je za den. I poslední den v roce způsoboval lidem zdravotní problémy, ukládal je na jednotky intenzivní péče a někteří pacienti i umírali.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ke konci roku 2021 začal klesat počet denních pozitivních případů na covid-19 a pomalu se snižoval i počet pacientů v nemocnicích, kteří byli kvůli zdravotním problémům způsobených onemocněním hospitalizovaní. Přesto i na Silvestra si koronavirové onemocnění bralo své oběti. Jak informuje server CNN Prima NEWS v Nemocnici AGEL v Novém Jičíně měli na Silvestra 47 pacientů s těžším průběhem onemocnění covid-19 a devět z nich leželo na jednotkách intenzivní péče.

Věk nakažených klesá

Na plicním oddělení tamní nemocnice dokonce hned ráno posledního dne roku koronavir zabíjel. Jak vypověděla sestra Alena Krajíčková šlo o sedmdesátiletou neočkovanou ženu, která přijela do zdravotnického zařízení příliš pozdě na to, aby ji mohli pomoci. Měla v důsledku nákazy těžký zápal plic. Většina očkovaných zdravotníků nechápe postoj antivaxerů. Měli by třetinu práce, kdyby změnili své rozhodnutí. Podle lékařky Beaty Trojnarové z plicního oddělení novojičínské nemocnice jsou hospitalizovaní pacienti ve většině právě neočkovaní.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Pacient s covidem v nemocnici

Navíc sleduje, že přibývá i mladších pacientů bez vakcíny. Jde o padesátníky a šedesátníky. Oproti tomu před rokem podle ní šlo většinou o seniory ve vyšším věku. Zdravotníci z nemocnice v Novém Jičíně také vypověděli, že často slyší o konspiračních teoriích. Neočkovaní pacienti se ohánějí tím, že je vakcína rychle vytvořená a nechtějí si takovou očkovací látkou poškodit zdraví. Podle lékařky Trojnarové ale někteří kvůli zdravotním problémům v důsledku nákazy covidem-19 změní názor.

Zatím zabíjí jen delta

Koronavirová pandemie je náročné pro celé české zdravotnictví. Jak potvrdil mluvčí Nemocnice AGEL v Novém Jičíně Adam Knesl zdravotnicí si neodpočinuli ani v tradičně volnějším období v létě. „Sotva skončila jarní vlna covidu, museli jsme dohánět odložené operace. Tentokrát neplatil žádný volnější prázdninový režim, ale plné pracovní nasazení, abychom dohnali výpadky,“ řekl. Dá se předpokládat, že ani léto v roce 2022 nebude mít lepší průběh. Operace se kvůli covidovým pacientům stále odkládají.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Márnice

Celou situaci navíc může ještě ovlivnit nová varianta omikron. Pacienta s touto mutací ale ještě novojičínská nemocnice neměla. Nejen v tomto zdravotnickém zařízení ale ve většině po celé zemi leží lidé v důsledky nákazy deltou, která si v posledním týdnu v roce denně vyžádala 50 až 75 obětí. Jak vyplývá z informací ministerstva zdravotnictví, za celou dobu pandemie umřelo v Česku s nákazou covidem-19 celkem 36 219 lidí. Počet hospitalizovaných s koronavirovým onemocněním každým dnem klesá. K sobotě se jednalo o 2 708 pacientů.

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články