Podle odborníků narušuje tento typ závislosti denní rytmus. Lidé trpí nedostatkem spánku a hůř se orientují v čase.
Podle odborných odhadů hrozí v Česku 445 tisícům obyvatel starších patnácti let závislost na mobilních telefonech, sociálních sítích nebo on-line hrách. Vyplývá to ze zprávy o digitálních závislostech za rok 2022, kterou schválila vládní rada pro koordinaci politiky v oblasti závislostí.
Velký podíl na výsledku zprávy má covid a lockdowny
Výroční zpráva Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti se letos poprvé zaměřila i na mapování závislostí na digitálních technologiích. Jak píše ČT24, dosud monitorovala pouze užívání nelegálních drog, alkoholu, tabáku nebo hazardního hraní. Ve zprávě se dále dle ČT24 píše, že nadměrné užívání internetu a digitálních technologií se týká velké části populace a je příčinou řady zdravotních poruch a negativních dopadů na jednotlivce i jeho okolí.
Nadužívání internetu a digitálních technologií se podle autorů týká až čtvrtiny dospívajících. Lidé mají méně fyzické aktivity a přibývá konfliktů ve vztazích. Závislost podle zprávy provázejí úzkosti, deprese nebo agresivita. „Pokud se budeme zabývat tím, proč jsou lidé závislí na digitálních technologiích, musíme se vrátit do doby covidu a lockdownů,“ řekla Událostem247 psycholožka Ludmila Mrkvicová. „Lidé byli na tyto technologie odkázáni a tím pádem se k nim víc přiblížili a mohli se stát závislými,“ vysvětlila psycholožka pro Události247.
Pomoc pro digitální závislost zatím neexistuje
Na internetu jsou denně tři čtvrtiny dospělých, píší České noviny. V mobilu internet používá 72 procent lidí. Více než dvě třetiny surfují na sociálních sítích. Dospělí na internetu dále podle Českých novin nejčastěji vyhledávají zprávy a informace, navštěvují sociální sítě a prohlížejí či kupují zboží. Digitální hry hraje téměř čtvrtina lidí. Právě hry hraje v rizikové míře, která je stanovena nad 4 hodiny denně, až čtvrtina žáků základních škol. Sociální sítě nadměrně používá až 30 procent žáků, u studentů středních škol dokonce polovina, informuje iDnes.
Celkově do rizika závislosti na digitálních technologiích spadá v Česku podle zprávy 445 tisíc lidí, z toho je asi 253 tisíc mužů a 192 tisíc žen. Problém podle zprávy spočívá i v tom, že zatím neexistují léčebné a poradenské služby, které by se zaměřovaly přímo na nadužívání digitálních technologií. Lidé ale mohou využívat takzvané adiktologické služby, které léčí drogově závislé nebo hazardní hráče. Digitálně závislí mohou vyhledat i ambulance klinických nebo dětských psychiatrů a psychologů.