Vláda na kompenzační bonus vynaložila 740 milionů korun. Podle ekonoma Stroukala se část sumy může vrátit do rozpočtu v podobě daní

Někteří lidé si stěžují na problém při získání kompenzačního bonusu. Finanční správa vyplatila na bonusech 740 milionů korun.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ačkoliv nová vláda slíbila, že finanční správa bude místo někdejšího „zaklekávání“ občanů vstřícná, někteří z nich však od ní takovou vstřícnost nezaznamenali. Například živnostníkům finanční úřady nyní odmítají vyplácet kompenzační bonus. Ten je určen pro podnikatele, kterým koronavirové zákazy alespoň částečně znemožnily jejich podnikání. Úřad během tohoto roku podle Deníku vyplatil lidem přes kompenzační bonusy 740 milionů korun.

Kapka v rozpočtovém moři

Výdaje na kompenzační bonusy jsou podle hlavního ekonoma platební instituce Roger Dominika Stroukala minimální. „Částka 740 milionů je kapka v rozpočtovém moři. Připomeňme, že vláda chce ušetřit 80 miliard a zatím ani nevíme, kde je chce najít. 740 milionů je méně než procento z této částky. I kdyby měly stejné sumy být vypláceny celý rok, schodek nám to neodmaže. Státu se navíc část této kompenzace může vrátit zpět do rozpočtu v podobě daní,“ sdělil ekonom Událostem247.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Peníze

Generální ředitelka Asociace malých a středních podniků a živnostníků Eva Svobodová vysvětlila postup úřadu. Některým ze žadatelů volají a požadují po nich doložit věci, které však doložit nelze,“ řekla. Jako příklad použila obchodnici se sportovními poháry, jejíž tržby klesly, neboť se běžné sportovní akce nekonají. Úředníci po ní požadovali seznam klientů včetně jejich telefonních čísel, pro ověření, zda si u ní skutečně chtěli nakoupit.

Žádný takový seznam však běžní prodejci, do jejichž provozoven chodí různí zákazníci, k dispozici nemají. Navíc nemá ani žádný souhlas s předáváním dat, takže něco takového jen těžko může doložit,“ řekla Svobodová.

Eliminace pochybení kvůli lidskému faktoru

Finanční správa však namítá, že tento rok naprostou většinu žádostí živnostníků o vyplacení kompenzačního bonusu schválila. Od začátku roku jich obdržela 22 634. Následně proplatila 22 394 z nich v souhrnné hodnotě přes 740 milionů korun. Aktuálně úřady tedy nevyřídily 240 žádostí. „Samozřejmě se vyskytují i případy podnikatelů, kteří bonus neobdrží, protože nesplňují podmínky stanovené zákonem,“ sdělil mluvčí Generálního finančního ředitelství Lukáš Heřtus.

iZdroj fotografie: S vědomím Tomáše Weisse / Facebook
Tomáš Weiss

Mluvčí ministerstva financí Tomáš Weiss však připustil dílčí nedostatky i možné individuální pochybení lidského faktoru. „K nátlaku na žadatele, aby vzal svou žádost zpět, by rozhodně docházet nemělo,“ uvedla Finanční správa na svých stránkách. „Takto dotčeným žadatelům se za způsobené obtíže omlouváme,“ je dále uvedeno na webu.

„Případná dílčí pochybení lidského faktoru při ověřování oprávněnosti nároku na kompenzační bonus, přičemž dle uvedené statistiky by se mělo jednat spíše o individuální případy, budou eliminována,“ citoval web iDNES ministerstvo.

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články