Nová vláda chce po nastoupení do úřadu povinné očkování zrušit. Ne ale úplně, budou existovat výjimky

Nastupující vláda Petra Fialy povinné očkování proti covidu pro lidi nad 60 let nepodporuje a zruší proto paragraf chystané vyhlášky, která to stanovuje.

i Zdroj fotografie: TOP 09
                   

V České televizi to řekl kandidát na ministra práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Pokud by ovšem některé profesní organizace požadovaly, aby v jejich odvětví bylo očkování povinné, ujistil, že je nová vláda vyslyší. Vyhlášku o povinném očkování by měla platit od března 2022. Připravilo ji ministerstvo zdravotnictví pod vedením Adama Vojtěcha. Informovalo o tom Forum24.

Povinné očkování nebude ani pro lidi starší 60 let

Povinné očkování by se mělo týkat zdravotníků, zaměstnanců sociálních služeb, vojáků a složek integrovaného záchranného systému. Očkovat by se měli také strážníci městské policie, dobrovolní hasiči, medici nebo studenti zdravotnických škol. Očkovací povinnost bude platit i pro lidi nad 60 let. S tím ale zásadně nesouhlasí zástupci budoucí vlády ani česká vakcinologická společnost.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Očkování

Podle Jurečky budoucí vláda takovou vyhlášku nemůže akceptovat a proto povinné očkování pro lidi nad 60 let zruší. Pokud by však některé profesní skupiny i přesto s povinným očkováním souhlasily, vláda je samozřejmě podpoří a vyjde jim v tom vstříc. Kandidát na ministra práce a sociálních ostře zkritizoval vládu, že se občany dostatečně nepřesvědčila o tom, aby se nechali naočkovat.

Zájem o očkování se v posledních týdnech zvyšuje

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová si kritiku nenechala líbit a označila ji za „bezbřehý populismus“. S povinným očkováním lidí starších 60 let prý souhlasí. Je podle ní ale potřeba, aby tyto ohrožené skupiny dostaly od státu jasný signál a vakcínu si nechaly aplikovat. Podle Maláčové je ze zkušeností ze zahraničí jasné, že kvůli povinnému očkování odešlo ze sociální oblasti asi 0,1 procenta zaměstnanců.

iZdroj fotografie: Úřad vlády ČR
Očkovací centrum

Jurečka řekl, že má obavu, abych jich neodešlo ještě o dost více. Ministryně práce a sociálních věcí se s Jurečkou setká tento týden a budou jednat o předání vedení ministerstva. Vyzvala ho, aby se společně dohodli na opatřeních, která by pracovníky od odchodu odradila. Zájem o očkování proti koronaviru mezi Čechy stále roste, nejvýrazněji pak u posilujících dávek. Podle České vakcinologické společnosti i odborníků ze skupiny MeSES jsou klíčové pro to, aby nedošlo k přehlcení nemocnic.

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články