Za nízkou proočkovaností je podle politiků ztráta důvěry ve vládu. Pravděpodobně bude ještě hůř, říkají politici

Za nezájmem o očkování je nedůvěra vládě. Myslí si to poslankyně za SPD Karla Maříková a předseda senátního výboru pro zdravotnictví Roman Kraus

i Zdroj fotografie: Úřad vlády ČR
                   

Ve vysílání CNN Prima NEWS se sešli poslankyně za SPD Karla Maříková a předseda senátního výboru pro zdravotnictví Roman Kraus. Shodli se na tom, že vláda se mohla z minulosti poučit a přijmout protikoronavirová opatření dříve. Kraus si myslí, že jedním ze základních důvodů nízké proočkovanosti v Česku je ztráta důvěry ve vládu.

Lidé jsou k očkování nuceni

Poslankyně Maříková je přesvědčena, že ti, kteří se očkovat chtěli, už tak učinili: „Nyní se budou očkovat ti, co k tomu budou nějakých způsobem donuceni. Není to cesta, naopak. Lidé budou mít ještě větší nedůvěru k vládě a pokud by třeba přišla mutace, který by byla vyloženě smrtelná, bude mít nedůvěra veřejnosti k vládě fatální následky,“ dodala. Podle ní je jednání vlády jedním velkým selháním.

V USA začíná očkování proti covid-19 iZdroj fotografie: Unsplash
Očkování proti covidu-19

Myslí si, že lidem nebyly informace k očkování podány srozumitelně a pravdivě: „Deformace restrikcí, plošných opatření, různých výhrůžek a nátlaku není správnou cestou. Od začátku mělo být řečeno, že vakcína chrání před možným těžkým průběhem nemoci, nikoliv před nákazou. Kdyby bylo řečeno pro i proti, lidé by měli větší důvěru,“ vysvětlila svůj názor. Kraus doplnil, že ztráta důvěry ve vládu nastala už na začátku pandemie.

Zavádět rakouský model by nemělo smysl

Plánované restrikce, například že z testů budou jako důkaz bezinfekčnost sloužit jen PCR testy, nutí podle Maříkové lidi k očkování a to je velká chyba: „Lidé jsou takto rozdělováni. Když už testovat, tak i očkované, kteří se mohou nemocí také nakazit a šířit ji. Pokud by vláda myslela vážně, že se jedná o ochranu zdraví občanů, byla by opatření nastavena pro všechny stejně,“ poukázala na fakt, že očkovaní teď na testy chodit nemusí.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Test na koronavirus

Politici se shodli také na tom, že přijmout rakouský scénář, kde od pondělí 15. listopadu platí lockdown pro neočkované, by v Česku nemělo smysl. „Zbytečně to rozděluje společnost, jsem proti tomu,“ potvrdil Kraus. Maříková dodala, že v Česku by to podle Ústavy ani nebylo možné: „Byla by to nejhorší cesta, jak ztratit důvěru,“ uzavřela. Kabinet se k projednání opatření sejde ve čtvrtek. Ministerstvo zdravotnictví má předložit rozpracované varianty.

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články