Holding Agrofert byl v minulosti spojen s několika dotačními problémy. I přesto je největším příjemcem dotací v Česku i Evropské unii.
Web Forum24 upozorňuje na analýzu, podle které je Agrofert největším příjemcem dotací na evropské úrovni. Údaje, ze kterých vychází, mapují čerpání zemědělských příspěvků za roky 2018 a 2019. V obou letech žebříčku největších příjemců dotací kraluje holding patřící do svěřenského fondu předsedy hnutí ANO Andreje Babiš. V roce 2018 Agrofert získal 29,6 milionu euro, o rok později 29,18 milionu euro, píše web Forum24. Pro představu, tyto částky při současném kurzu činí dohromady asi 1,4 miliardy korun.
Druhý v pořadí zaostává
Za Agrofertem je v evropské srovnání francouzský podnikatel Jean-Pierrre Cayard, který z dotací získal jen zhruba polovinu, 14,75 milionu euro. Analýzu „50 největších příjemců v členských zemích EU ze Společné zemědělské politiky a Fondu soudržnosti“ nechala zpracovat předsedkyně Výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu Monika Hohlmeierová. Impulzem byl případ českého expremiéra, jehož holding čerpá z unijních peněz stoky milionů korun, píše web Forum24.
„My jsme vždy kritizovali fakt, že premiér členského státu je zároveň největším příjemcem přímých plateb z Evropské unie. Lze si totiž jen těžko představit, že takový člověk opustil všechny aktivity ve všech svých společnostech. Největší příjemce skutečně nemůže být zároveň představitelem vlády, která v důsledku rozhoduje o správném rozdělování peněz. V tomto je případ Andreje Babiše výjimečný,“ uvedla Hohlmeierová loni v rozhovoru pro Forum24.
Ve velkém čerpá Agrofert dotace i v Česku
Z uvedených čísel je tak zřejmé, že Babiš skrze Agrofert, který má uložený ve svěřeneckém fondu, v době své vlády drancoval evropské i české rozpočty ještě víc, než se myslelo. Holdingu se dokonce nelíbí, když mu nějaký příspěvek není přiznán tak, jak si představuje a peněz se domáhá i u soudu. Dokládají to třeba žaloby, které společnost podala na ministerstvo životního prostředí. Agrofert není spokojen s nečinností ve věci rozhodnutí o žádostech o podporu dvou projektů, informuje server iRozhlas.
O dotace společnosti z holdingu požádaly v době, kdy se na Babiše jako předsedu vlády vztahoval zákon o střetu zájmu, píše web iRozhlas. Následně ale dotace skončily v takzvaném zásobníku projektů. To znamená, že sice byly způsobilé k čerpání, ale nebyl pro ně v rozpočtu dostatek peněz. To se loni změnilo. Úředníci však nyní evidentně neví, jak celou situaci nadále řešit.
Nejedná se navíc o jediný případ, kdy holding ze svěřenského fondu šéfa hnutí ANO podal žalobu na nečinnost českých úřadů. Web iRozhlas připomíná, že v roce 2021 byla podána žaloba na ministerstvo průmyslu a obchodu od pěti dceřiných společností Agrofertu. Stížnost na průtahy byla tehdy u soudu úspěšná. Kroky holdingu potvrzují, jak jsou pro něj dotace důležité. Web Seznam Zprávy informuje, že zatímco v roce 2010 získal koncern na dotacích zhruba 550 milionů korun, v roce 2021 to byly už více než 2,2 miliardy korun.