Andrej Babiš viní současnou vládu ze stoupající inflace. Navrhnul proto své řešení

Stínová vláda hnutí ANO sestavila dvanáctibodový program, který má pomoci stoupající trend zdražování zarazit.

i Zdroj fotografie: Nextfoto
                   

Jak píše Echo24, bývalý premiér se stal hned poté terčem ostré kritiky. Ta poukázala na to, že Babišova opatření by jen za tento rok vyšla na čtvrt bilionu korun a inflaci by ještě zvýšila. Stínová vláda požaduje po Fialově kabinetu mimořádný příspěvek pro důchodce 6000 korun, zvýšení rodičovského příspěvku, vrácení slev na jízdné nebo snížení DPH na nulu u základních potravin a stanovení jejich maximálních cen.

Babišovy návrhy by zvýšily zadlužení státu

Podle ekonoma Štěpána Křečka by tyto návrhy snižování inflace pomohly. „Na druhé straně je potřeba vnímat také to, že by výrazně zvýšily zadlužení státu. A protože v minulých letech stát hospodařil výrazně nezodpovědně a na tento rok je plánován vysoký schodek, tak další jeho navyšování by už bylo neúnosné. Především z pohledu budoucích generací, které bychom my zadlužili a ony by to pak musely splácet,“ uvedl pro Události247. 

iZdroj fotografie: Depositphotos
Peníze

Mimořádný příspěvek 6000 korun pro seniory navrhuje hnutí ANO nad rámec zákonné valorizace a zvýšení kvůli inflaci. České noviny připomínají, že minulá vláda ANO a ČSSD obdobným způsobem přispěla v roce 2020, kdy vypukla epidemie covidu, před krajskými volbami, kdy prosazovala bonus 5000 korun. Seniorům ho pak proplatila před Vánocemi. Stínová vláda také u základních potravin navrhuje snížit DPH z 15 procent na nulu a stanovit maximální výši cen.

Babiš už dříve označil rozpočet za ,,domatlaný“

Vládní politici označili navrhovaná opatření za nesmysl, který by českou ekonomiku jen více zatížil. Koaliční hnutí Starostové a nezávislí návrhy ANO zavedlo do výpočtů a vyšlo mu, že by za rok 2022 stály 250 miliard korun. V dalších letech by šlo zhruba o 210 až 232 miliard. Babišova stínová vláda chce také zastropovat ceny pohonných hmot na maximálně 36 korun za litr formou snížení DPH nebo spotřební daně.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Tankování

Babiš už v únoru označil podle Blesku vládní návrh letošního státního rozpočtu za „domatlaný“ a řekl, že není protiinflační. Kabinet Petra Fialy podle něj neprovedl žádné úspory, ale pouze škrty, řekl dnes poslancům expremiér a předseda ANO při úvodním kole projednávání rozpočtu. Vládní protiinflační kroky tehdy Babiš dále dle Blesku přirovnal k úsporným opatřením někdejšího rumunského komunistického vůdce Nicolae Ceausesca. 

Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články