Sněmovna Babiše opět vydala k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo. Hnutí ANO za ním při hlasování stálo

Bývalý premiér bere rozhodnutí poslanců statečně. Po věcné stránce se prý vydání nebrání a stále trvá na tom, že nic neudělal.

i Zdroj fotografie: Uživatel Richenza / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Pro vydání Babiše zvedlo ruku 111 poslanců ze 176 přítomných. Vydání bývalého předsedy vlády se projednávalo už potřetí, on však stále trvá na tom, že je nevinný. Jak píše TN, Babiš je podezřelý z finančního podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie. Čapí hnízdo označuje je podle něj pseudokauza, která ho má odstranit z politiky. Poslanci odhlasovali také vydání Bohuslava Svobody.

Babiš na lavici obžalovaných

Poslanec Radek Vondráček na schůzi vznesl námitky. Řekl, že Babiš nemůže být stíhán za organizaci deseti dalších lidí, protože devět z nich již bylo pravomocně osvobozeno. „Pokyny k něčemu legálnímu nemohou vyvolávat trestněprávní odpovědnost,“ doplnil. Babišovo vydání podpořili členové téměř všech poslaneckých klubů, proti se postavili jenom zákonodárci z klubu ANO, kterých bylo na schůzi 65.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Andrej Babiš

Státní zastupitelství uvedlo, že je na stíhání Babiše připraveno. V současnosti čeká jen na doručení písemného rozhodnutí o expremiérově vydání. Přesný termín zahájení soudu ale zatím není známý. Podle zastupitelství nezávisí doba, kterou si nezbytné úkony vyžádají, na vůli státního zástupce. Dá se však předpokládat, že samotné vyhotovení a vydání rozhodnutí bude realizováno bez zbytečného odkladu v řádu několika týdnů.

Voliči názor na Babiše nemění

Jak připomíná Český rozhlas, poslanci se kauzou Čapí hnízdo zabývají už třetí volební období, Babiše už dvakrát imunity zbavili. V kauze padesátimilionové dotace na areál multifunkčního a školícího centra Čapí hnízdo u Olbramovic je spolu s Babišem obviněna také jeho poradkyně Jana Nagyová. Stíhání se týká podezření z poškození finančních zájmů Evropské unie a dotačního podvodu. Babiš v únoru v dopise poslance vyzval, ať své rozhodnutí dobře zváží.

iZdroj fotografie: Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR
Poslanecká sněmovna

Politolog Miloš Gregor si myslí, že opětovné vydání expremiéra už jeho vnímání veřejností nijak neovlivní. „Babiš v tomto stavu politicky funguje už několik let. Jeho voliči to ví, nevadí jim to a není to pro ně překážkou. Otázkou je, jak by se to změnilo, kdyby se to náhodou dostalo až před soud a Andrej Babiš musel například chodit vypovídat. To si pak dovedu představit, že by to mohlo některé jeho voliče odradit,“ doplnil pro Události247.

Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články