Válka na Ukrajině ukazuje, že mír je velmi křehký. Na pozoru proto musí být všechny státy, včetně členů Severoatlantické aliance.
Napjaté vztahy mohou někdy vygradovat v nebezpečný konflikt, jak ukazuje válka na Ukrajině. I proto by měl být svět mnohem více opatrnější. Rusko je bezpečnostní hrozbou nejen pro sousední země. V minulosti mnohokrát Moskva potvrdila, že uzurpovat si dokáže i území, která jsou od ruských hranic vzdálená. Nejen v Kremlu ale mohou vznikat plány na další konflikt. Nebezpečí hrozí také z Číny, jak Události247 informovaly. Čínský prezident Si Ťin-pching dal na nedávném summitu na Bali šéfovi Bílému domu jasně najevo, jakou čáru nesmí USA překročit.
Bezpečnostní riziko v mnoha zemích
Jde především o Tchaj-wan, jehož území Peking pokládá za svou provincii, přestože se jedná o demokratický a samostatný stát. Pokud se Spojené státy rozhodnou přestat uznávat politiku jedné Číny, dá se předpokládat, že by to Si Ťin-pching nenechal bez odezvy. I proto na nedávném sjezdu komunistické strany zaznělo, aby se čínská armáda připravovala na válku. Svět proto nemá příliš dobré vyhlídky. Další nebezpečí může vzniknout také v KLDR, jehož vůdce Kim Čong-un je nevyzpytatelný.
Severní Korea nedávno provedla raketový test mezikontinentální balistické střely, což nenechal bez reakce Washington, jak Události247 psaly zde. Ani Evropa nemůže zůstat se složenýma rukama. Naopak by se měla chystat na válku velkého rozsahu proti vyspělému nepříteli, jak uvedl na velitelském shromáždění náčelník generálního štábu Karel Řehka. Připomněl, že válka aktuálně probíhá na hranicích Evropské unie, a proto „nelze vyloučit ani ty nejvážnější scénáře“. Případný střet mezi Ruskem a NATO by měl velký dopad na Česko.
Doba je nejistá
„Území České republiky, naše infrastruktura a naši spoluobčané budou cílem nepřátelského působení ve všech doménách,“ cituje Řehkova slova web Seznam Zprávy. Investice do obrany proto musí být podle náčelníka generálního štábu navýšeny, aby mohlo dojít k urychlení modernizace armády. Připomněl také, že válku vyhrávají lidé, nikoli zbraně, což je v Česku také problém. „Armáda není naplněná, stárne a je potřeba to systémově změnit,“ cituje vyjádření Řehky web SeznamZprávy.
Náčelník generálního štábu také připomněl, že válku na Ukrajině naznačovala řada skutečností, a to i před rokem 2014. Západ to ale nechtěl vidět. Poučením z konfliktu má být především fakt, že není možné spoléhat, že někdo přijde na pomoc. Daná země musí pro obranu udělat maximum. „Teď se ale musíme primárně chystat na ten nejobtížnější a nejnebezpečnější scénář, a tím je válka velkého rozsahu proti vyspělému protivníkovi,“ uvedl Řehka na velitelském shromáždění.