S podzimem opět nenarůstají jen počty pozitivních případů na covid-19. Evropu zasáhly mnohem nebezpečnější nemoci.
Koronavirové onemocnění už přestává být postupem času hrozbou. Po téměř třech letech života s virem si řada lidí na riziko nákazy zvykla, navíc je valná většina společnosti očkovaná a cítí se tak bezpečněji. I ministerstvo zdravotnictví ke covidu-19 přistupuje jinak než v minulosti. Jak Události247 informovaly, úřad nepřipravuje žádná opatření. Šéf resortu Vlastimil Válek nepovažuje znovuzavádění povinných roušek a respirátorů za „dobrou cestu“. Naopak lidé jsou prostřednictvím kampaně vybízeni k očkování.
Chřipka se vrací
V Česku je možné dostat už i druhou posilující dávku. Zatím dostalo čtyři dávky vakcíny podle dat ministerstva zdravotnictví necelých 424 tisíc lidí. Zapomínat by se ale nemělo ani očkování proti chřipce. Ani ta nezmizela, a proto experti upozorňují na hrozbu takzvané twindemie. Jak píše web CNN Prima News, jde o souběh epidemie chřipky a onemocnění covid-19, který může nastat v nejbližších týdnech. Podle Zdravotně bezpečnostní agentury (Health Security Agency) může kombinace nemocí zabít až desítky tisíc lidí.
„Existují silné náznaky toho, že budeme čelit hrozbě v podobě šířící se chřipky a nízké přirozené imunity, která je zapříčiněna mírným vystavením nemoci kvůli zavedení ochranných opatření proti pandemii covidu. Mohou se také šířit varianty covidu, na které nebude účinná vakcína,“ cituje web CNN Prima News hlavní lékařku Zdravotně bezpečnostní agentury Susan Hopkinsovou. Twindemie není jedinou hrozbou nadcházejících měsíců. Odborníci vybízí k ostražitosti i kvůli opičím neštovicím, jak Události247 psaly zde.
Komár jako budoucí nepřítel
V Česku byly zaznamenány jen desítky případů, řada z nich ale nemusela být odhalena. Lékaři upozorňují, že nakažení nemusí mít vždy vyrážku a onemocnění mohou přehlédnout, protože může mít projevy angíny. Bez vědomí tak mohou nakazit další osoby. Odborníci upozorňují v souvislosti s opičími neštovicemi ještě na další riziko. Tím je šíření mezi zvířaty, kvůli kterému by mohla vzniknout mutace s potenciálem výrazného ohrožení populace. Při naplnění hrozeb tak počty obětí koronaviru mohou být jen malým číslem.
Špatné zprávy přichází také z Francie, kde se letos objevil nejvyšší počet nákaz tropickou horečkou dengue, informuje web iDnes. Zarážející je především skutečnost, že nákaza se neobjevila u cestovatelů, ale většina lidí se nakazila přímo ve Francii. Jak dále píše iDnes, původce nemoci, tedy komár tygrovaný, se rozšířil na většině území a do pěti let má podle expertů být v celé zemi. Dá se tak předpokládat, že hmyz nebude dodržovat hranice státu a objeví se tak v dalších letech po celé Evropě.