Od srpna se začne očkovat čtvrtou dávkou proti koronaviru

V Česku se začne s aplikací druhé posilující dávky vakcíny proti covidu-19 už o prázdninách. Zpočátku bude doporučována jen seniorům.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Čtvrtá dávka vakcíny bude od firem Pfizer nebo Moderna, informuje web ČT24. Podle náměstka ministra zdravotnictví Josefa Pavlovice sice bude dostupná všem dospělým, ale primárně ji chce resort doporučovat seniorům nad 80 let. Později dojde také na osoby starší 60 let s přidruženými zdravotními problémy, píše ČT24. Čtvrtá dávka vakcíny bude zcela stejná jako třetí, protože evropské úřady dosud neschválily posilující dávky navržené proti omikronu BA.1.

Čtvrtá jako třetí

ČT24 informuje, že pro lékaře to zřejmě bude snadnější, protože nebudou muset rozlišovat, jestli si zájemce o očkování přišel pro první nebo druhou posilující dávku. Obsah injekce bude identický. Minimálně do konce podzimu nebo zimy, kdy mají být dostupné modernizované vakcíny. Jak už ale bylo zmíněno, ty jsou namířené proti omikronu BA.1, který už zdaleka není dominantní. Naopak ve světě převládá varianta BA.5, jejíž vlna se pomalu rozjíždí také v Česku. Potvrdil to také náměstek Pavlovic, doplňuje ČT24.

„Reprodukční číslo a počty nakažených začínají růst, je to dáno submutacemi omikronu BA.4 a BA.5. v Česku převládá BA.5,“ cituje náměstka server ČT24. Růst počtu případů od začátku června také potvrzují data Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). Jak píše server ČT24, mezitýdenně počty stoupaly napřed o zhruba třetinu, pak o čtvrtinu a do minulého týdne dokonce o 89 procent. Nejvíce obav může vzbuzovat fakt, že se za poslední dva týdny nakazilo téměř dva tisíc lidí nad 65 let, doplňuje ČT24.

K panice není důvod

Zatím je ale v nemocnicích relativně klid. Denně počet hospitalizovaných roste o zhruba dvacet lidí, jak uvádí server ČT24. „Letní vlna by neměla mít významný dopad do zdravotní péče,“ uklidnil také Pavlovic. Resort zdravotnictví svůj pohled opírá o zkušenosti z Portugalska a Izraele. V těchto zemích přibývalo denně i deset tisíc nových nakažených, ale nemělo to výraznější dopad na kapacitu zdravotnických zařízení. Právě situace v nemocnicích je přitom stěžejní při přijímání opatření. V tuto chvíli tak není důvod podle Pavlovice jakékoli restrikce zavádět.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Omikron

K panice kvůli zvyšujícím se počtům případům není důvod ani podle jiných odborníků. Jak píše server Novinky, podle epidemiologie Marka Petráška se riziko těžkého průběhu nemoci s příchodem omikronu a jeho mutací snížilo o více než 80 procent. Mírnost infekce potvrzuje také hlavní imunolog IKEM Ilja Stříž. Webu Novinky sdělil, že subvarianty omikronu napadají spíše horní cesty dýchací než plicní tkáně. Lehčí průběh také podle Stříže zajišťuje fakt, že se většina populace s virem již setkala.

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články