Před covidem nejsou v bezpečí ani novorozenci. Těhotné ženy by se měly očkovat, říká primář. Maminky se kvůli nařízením v nemocnicích cítí jako ve vězení

Očkování je podle lékařů možné v jakémkoli stádiu těhotenství. Doporučují ho i kojícím ženám, protože se protilátky dostávají do mléka, což může být prospěšné pro kojené dítě.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Epidemie koronaviru v Česku nadále zrychluje. Aktivních případů nákazy covidu-19 je přes 260 tisíc. Hospitalizovaných je přes šest tisíc lidí. Nemocnice začaly omezovat neakutní péči. V souvislosti s nákazou nemocnice zpřísnily na všech odděleních režim návštěv. Například na neonatologických oddělení, kde jsou předčasně narozená miminka, s nimi matky tráví nepřetržitě třeba i dva týdny. Návštěvy jsou omezené, takže si novopečené matky mohou připadat, že jsou v domácím vězení, uvedla CNN Prima News.

Miminkům se vir nevyhýbá

Pokud mají matky ještě další děti, než jen novorozence, který potřebuje nemocniční péči, je to pro ně složité. „Mám ještě čtyřletou dceru, takže jsme se vůbec během té doby neviděly. Mně třeba chybělo, že jsem vůbec nemohla vyjít ven ani na pět minut, aby člověk nezavlekl zpátky covid,“ cituje televize matku na mateřské dovolené Romanu Lehmannovou. Na neonatologickém oddělení českobudějovické nemocnice byla se svým novorozeným miminkem téměř dva týdny.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Koronavir se nevyhýbá ani miminkům. „V současné době máme jednoho novorozence, který k nám přišel ve 28 dnech a má jednoznačnou covidovou infekci,“ uvedl primář neonatologického oddělení českobudějovické nemocnice Jiří Dušek. Zdravotníci se setkali i s případy, kdy je dítě zdravé a matka je s těžkým průběhem covidu-19 na jednotce intenzivní péče. K novorozenci se nedostane, ten je v péči neonatologů.

Očkování pro těhotné i kojící ženy

Zdravotníci nabádají těhotné ženy, aby se nechaly očkovat. Podle primáře gynekologicko-porodnické kliniky brněnské fakultní nemocnice Lukáše Hrubana na oddělení mají v průměru deset porodů za den. Jedna až dvě ženy jsou nakažené covidem-19. Hruban řekl, že takovým ženám hrozí předčasný porod a neměly by proto situaci podceňovat. Očkování je podle něho možné v jakémkoli stádiu těhotenství. Doporučuje ho i kojícím ženám, protože se protilátky dostávají do mléka, což může být prospěšné pro kojené dítě.

iZdroj fotografie: Depositphotos

„Doporučujeme očkování, protože je to nejefektivnější ochrana. Covid způsobuje komplikace v graviditě, která může postihnout matku i dítě. Je komplex věcí, které to může spustit. Od předčasného porodu, kdy se narodí novorozenec s hmotností 1500 gramů a musí být na přístrojích, až po porod mrtvého dítěte,“ cituje Hrubana server Brňan s tím, že během měsíce jedna matka s nákazou na oddšlení zemřela. Podle aktuálních údajů ministerstva zdravotnictví je s covidem-19 hospitalizováno téměř 6400 lidí. Přes 33 tisíc Čechů kvůli koronaviru zemřelo.

Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články