Konec války: Tři klíčové scénáře, jak celý konflikt dopadne

Válka na Ukrajině vstoupí brzy do devátého měsíce. Zužuje se tak okruh možností, jak může celý konflikt dopadnout. Některé z nich nevěstí nic dobrého pro celý svět.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ukrajina od začátku ruské invaze dokazuje, že je schopna s pomocí Západu velké ruské armádě čelit. Dokonce v posledních týdnech ukázala, že je schopna i velmi úspěšných protiútoků. Zpět tak Kyjev získal tisíce kilometrů čtverečních okupovaných území. Mnoho expertů proto začalo Ukrajině věřit, že může válku vyhrát. Patřil k nim i bývalý americký generál Ben Hodges, podle kterého ukrajinská armáda zvítězí, pokud se jí podaří dobýt Cherson, Mariupol a Krym, jak Události247 informovaly zde.

Situace v Chersonu napovídá

A právě takový je reálný scénář konce celého konfliktu. Velké boje se v nejbližších dnech předpokládají ve zmiňovaném Chersonu. Potvrzují to také činy ruských okupačních úřadů, které vyzvaly civilisty, aby město okamžitě opustili, informuje ČTK. Přesunout se má až 60 tisíc lidí. Podle ukrajinského generálního štábu území Chersonské oblasti opouštějí jednotlivé ruské jednotky. Vypadá to tak, že Moskva si uvědomila, že musí nadále ustupovat. Mluví se o tom, že Rusku dochází i zbraně.

Naopak Ukrajinu nadále podporuje Západ, a tak mají dostatek vybavení k tomu pokračovat dál ve své protiofenzivě. Válka tedy může být ukončena tím, že se Kyjevu podaří získat zpět všechna okupovaná území, a to včetně Krymu. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj několikrát v minulost uvedl, že válka Krymem začala, a také jím musí skončit. Že není anektovaný poloostrov nedobytný potvrdily útoky na krymské letiště či Kerčský most, kterých se měla dopustit Ukrajina.

Nejhorší varianta konce

Pokud se Kyjevu podaří Krym získat, ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi by nezbylo nic jiného, než přiznat porážku a doufat, že takovým neúspěchem nebude odepsán i ve vlastní zemi. Mnohem pravděpodobnější se ale jeví další možnost, jak může konflikt na Ukrajině skončit. Na první pohled by šlo o takový kompromis. Ukrajina by mohla oficiálně válku vyhrát s tím, že Rusku připadnou anektovaná území. Tato varianta by ale mohla představovat velké riziko do budoucna.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Jaderná bomba byla poprvé vyvinuta ve Spojených státech v rámci vojenského projektu Manhattan

Putin by sice mohl na nějaký část uspokojit své mocichtivé choutky. Ale jakmile se otřepe ze ztrát, které ve válce země utrpěla, může požadovat více. To by bylo rizikem i pro Západ, protože by Rusko mohlo v budoucnu zaútočit i na některou další evropskou zemi. Přesto by byl takový scénář stále lepší než ten poslední, který je také reálný. A tím je použití jaderných zbraní. Jak Události247 psaly, podle vědců v případě jaderného konfliktu mezi USA a Ruskem zemře v důsledku hladomoru 75 procent populace.

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články