Mobilní telefony se za poslední roky staly nedílnou součástí životů. Někteří by přesto raději chtěli fungovat bez nich a spokojili se s osobní komunikací.
Zařízení, které u sebe má valná většina lidí téměř nonstop. I tím je mobilní telefon, který se v životech lidí stal nepostradatelným společníkem. Není se co divit. V Česku začal růst uživatelů už v roce 1996, jak připomíná web Seznam Zprávy. Napřed z 50 na 200 tisíc a o další rok později na více než půl milionu osob. Dnes už téměř není možné najít někoho, kdo mobilní telefon nevlastní. Malá krabička zajišťuje kontakt s blízkými, zábavu ve chvíli volna prostřednictvím her či sociálních sítích.
Závislost mladé generace
Mobily umožňují poslouchat oblíbenou hudbu, sledovat filmy, pořizovat fotografie. Pro některé jsou také důležitým pracovním nástrojem. Vloudily se do našich životů velmi pevně. Neustálé propojení se světem ale nelze považovat jen za příjemný benefit. Je třeba si také připomenout, že toto zařízení lidem toho i hodně bere. Jde hlavně o čas. Společnost si natolik zvykla dívat se do malé obrazovky, že zapomíná na lidi, které má reálně kolem sebe. Osobní kontakt začíná být pro mladou generaci vzdálený.
Na sociálních sítích mají stovky i tisíce přátel, se kterými tráví spoustu času chatováním či posíláním fotografií. Mnoho z nich přitom ale nemá žádného opravdového kamaráda, se kterým se může vidět i osobně. Tento smutný problém, který se stále více prohlubuje, může být také jedním z důvodů, proč dojde k zákazu používání mobilních telefonů. Je jasné, že velká část společnosti by z toho byla v šoku a zřejmě měla velké problémy si na novinku zvyknout. Ne nadarmo se mobilům někdy přezdívá jako cigarety 21. století.
Pro seniory splnění snu
Mladá generace je totiž na malé krabičce často závislá. Jsou online téměř 24 hodině denně, a tak by najednou měli mnoho volného času. Museli by se naučit komunikovat se svými vrstevníky v tváří v tvář. V případě větších vzdálenosti od rodin a přátel by se vrátila v minulosti vyzkoušená komunikace skrz dopisy. Osobnější, i když zdlouhavější. Lidé by také mohli nově získaný volný čas využít ke smysluplným věcem. Trávit více času se svými bližními, hrát si s dětmi, pomáhat potřebným, relaxovat, sportovat, plánovat.
To vše za získaný čas, který lidé tráví prokrastinací na sociálních sítích. Pozorování cizích fotografií, cizích videí, cizích životů. Není divu, že starší generace mobilním telefonům tolik nepropadla. Vyrůstala v jiné době a nechápe, co může malá krabička v kapsa lidem dát. Právě senioři by byli tou největší skupinou, která by případný zákaz uvítala. Přesto je i mezi starší generací řada těch, kteří moderní technologií žijí. Podíl lidí nad 65 let, kteří používají internet na notebooku či mobilním telefonu stoupl loni na 43 procent, píše web iRozhlas.