Zákonodárci odložili odsouhlasení zákazu plastových obalů. Zástupci gastronomie upozorňují, že omezení se promítne do cen v restauracích.
Jak připomíná server CNN Prima News, směrnice Evropské unie, která omezuje plastová brčka, příbory, talíře a kelímky na jedno použití byla schválena už před třemi lety. Řada unijních států zákaz už dávno zavedla do praxe, Česko dosud otálí. Omezení plastů v gastronomii sice schválila už vláda Andreje Babiše, ale chybí definitivní potvrzení Sněmovny, dodává CNN Prima News. K odsouhlasení nedošlo ani v pátek, protože poslanci své konečné rozhodnutí o týden odložili.
Zákaz má i nevýhody
Přestože mnoho zákonodárců nařízení vítá, někteří upozorňují na úskalí. „Mám problém s tím načasováním. To, co jsme celou dobu během covidu říkali lidem, aby si dávali do krabiček, tak ty krabičky jim tímto zákonem zakazujeme,“ cituje CNN Prima News poslankyni Bereniku Peštovou (ANO). Pokud by poslanci příští týden zákaz schválili, konec plastových obalů by v gastronomii začal platit od příštího léta. Někteří restauratéři přitom bez plastů fungují už nyní. Upozorňují ale na určité potíže s tím spojené, píše CNN Prima News.
„Problém je, že dodavatelé ty papírové věci nemají. Že občas vypadává jejich dodávka,“ cituje provozního parku Riegrovy sady Petra Šimka web CNN Prima News. Další komplikace vznikají u nápojů, protože papírové obaly často prosáknou. Největší překážkou jsou ale pro restauratéry ceny. „Tímto odklepávají poslanci zdražení, protože všechno, co není z plastu, je dvou až třínásobně dražší. Takže ano, přírodu to bude šetřit, ale nebude to šetřit peněženku našich hostů,“ sdělil pro CNN Prima News Luboš Kastner z Asociace malých a středních podniků.
Zálohy na PET láhve
Ceny se tak mohou nově kvůli zákazu plastových obalových materiálů zvýšit až o několik korun. Jak dále web CNN Prima News upozorňuje, dalším krokem k omezení plastů má být zálohování PET lahví. Každý Čech totiž v průměru spotřebuje přes 30 kilogramů plastů ročně. Jak informuje server Podnikatel, i proto zástupci iniciativy Zálohujeme.cz předali v únoru ministryni životního prostředí Anně Hubáčkové petici za zavedení zálohového systému na PET láhve i plechovky. Tuto možnost podporují i sami výrobci nápojů.
Proti takovému systému ale vystupuje například Asociace českého tradičního obchodu. Její předseda představenstva Pavel Březina upozorňuje na určité pokrytectví výrobců, píše server Podnikatel. Těm dosud současný systém vyhovoval, protože láhve z „panenského“ plastu jsou levnější než z recyklovaného. „Nyní si výrobci napojů chtějí pod pláštíkem ekologie zajistit výhodně surovinu jen pro sebe, a chtějí dokonce i kontrolovat prodej jejích nevyužitých přebytků dalším oborům,“ cituje Březinu web Podnikatel.