Další vlna onemocnění covid-19 přijde v podzimních měsících, a proto bude nutné další přeočkování. Předpokládá to šéf resortu zdravotnictví Vlastimil Válek.
Jak píše server iRozhlas, ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) přirovnal situaci okolo koronaviru k zimnímu spánku medvědů. Ti v zimě podle něj také neubývají, jenom spí. „Virus nyní spí, je lenivý. V zimě neubylo medvědů, furt tady jsou, akorát spí. Když půjdete po brlozích, tak je najdete,“ cituje slova šéfa resortu server iRozhlas. Podle ministra to má covid-19 naopak jako medvědi. Spí v létě a probudí se na podzim. Jedinou ochranou je očkování. Lidé, kteří dosud nemají aplikovanou třetí dávku, ale mají vyčkat do podzimu.
Čtvrtá dávka bude nutná
„Nechat se přeočkovat v srpnu nebo září, aby hladina protilátek začala stoupat na konci října a tu si udržel až do ledna,“ prohlásil podle iRozhlasu Válek. Takové doporučení ale neplatí pro rizikové pacienty. Ti se mají přeočkovat ihned jakmile jim končí ochrana z předchozího očkování. A to i v případě, že dostali třetí dávku. Podle ministra vysoká hladina protilátek vydrží v těle maximálně pět měsíců. Lidé, kteří se očkovali na začátku letošního roku posilující dávkou, tak mohou od srpna dostat dávku čtvrtou, píše iRozhlas.
Druhá posilující vakcína bude určena hlavně pro rizikové skupiny. „Do té se řadí lidé 55+ a ti, kdo mají jakoukoliv komorbiditu, se to týká o to více. Všichni 55+ by se tedy měli bez výjimky přeočkovat, protože těch se bude týkat podzimní vlna,“ uvedl na tiskové konferenci Válek. Vakcíny mají být podle ministra nadále hrazeny ze zdravotního pojištění. Na podzim proběhne také nová očkovací kampaň. Motivovat mohou zájemce o očkování také data Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS).
Nadějeplná studie
Podle nich seniorům po dvou dávkách kleslo riziko hospitalizace o 87 procent. Vyplývá to z únorových dat, kdy řádila v Česku mutace omikron, píše ČTK. Podle ÚZIS také vakcína desetkrát snižuje u velmi rizikových pacientů riziko úmrtí. Ještě zajímavější závěry pak přinesla studie lékařů z Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM), která byly publikovaná v prestižním vědeckém časopise Annals of Internal Medicine. Vyplývá z ní, že u rizikových pacientů po transplantaci snižuje očkování riziko nákazy o 46 procent.
V té souvislosti je třeba připomenout, že léky podávané těmto pacientům zvyšují infekční onemocnění a naopak omezují účinnost vakcín, jak upozornil přednosta transplantačního centra IKEM Ondřeje Viklický. „Očkování určitě zachránilo mnoho životů,“ cituje jeho slova ČTK. Aktuálně koronavirová epidemie v Česku výrazně zpomalila. Denní přírůstky nově nakažených se pohybují jen v několika stovkách. V nemocnicích je k sobotě hospitalizováno 268 pacientů s pozitivním testem na covid-19: