USA se připravují na válku s Čínou. Tajná schůzka vrchních představitelů Washingtonu odhaluje americký plán

Čína nadále stupňuje napětí kolem ostrova Tchaj-wan, který si nárokuje. Peking může mít podle Echo24 teoreticky přichystané čtyři varianty útoku.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V době, kdy Čína vede rozsáhlá vojenská cvičení u Tchaj-wanu, se zaměřila skupina amerických expertů na obranu vysloužilých vojáků ve Washingtonu na simulaci případné americko-čínské války o tento ostrov. Vyhodnocují spolu možný vývoj hypotetické války. O jejich neoficiální schůzce informoval zpravodajský web Bloomberg.

Tchaj-wan dokáže vzdorovat

Vysloužilci z amerického Pentagonu odhadují výsledky hypotetické americko-čínské války a předvídají ponuré vyhlídky, píše Echo24. V konfliktu, který by se odehrával nejspíš v roce 2026, předpovídají výhru Spojených států. Ta by však podle nich přišla za cenu obrovských ztrát, dodává Echo24. „Výsledky ukazují, že ve většině scénářů dokáže Tchaj-wan vzdorovat invazi,“ cituje Echo24 Marka Canciana, který je senior poradcem v Centru strategických a mezinárodních studií.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Tchaj-wan

Asi dva dny se na konci února proháněly ruské tanky po Ukrajině, než se Západ shodl na prvním balíčku protiruských sankcí, připomíná CNN Prima News. První dva dny Rusko těžilo z okamžiku překvapení, píše Echo24. Právě možné těžkopádné reakce Západu chce do budoucna využít i Čína. Myslí si to diplomatické zdroje, které potenciální varianty útoku na Tchaj-wan uvedly pro britský The Telegraph.

Čína počítá s Washingtonem

Podle Echo24 odhad možné situace je ve většině scénářů podobný. Čína spustí invazi na Tchaj-wan a vynutí si sjednocení s dosud samosprávným ostrovem, v tom okamžiku Spojené státy vojensky zasáhnou. Ve scénáři je podle Echo24 také možnost, že by Japonsko umožnilo Spojeným státům využít své základny. S použitím jaderných zbraní však experti nepočítají. Podle analytika Filipa Šeboka Čína v posledních desetiletích masivně investuje do modernizace armády.

Armáda Číny
iZdroj fotografie: Depositphotos

Jeden z hlavních cílů je dosáhnout kapacity na úspěšné ovládnutí Tchaj-wanu. K otázce úspěšnosti čínské invaze se názory liší. Klíčovým faktorem v případě potenciální války je možnost americké vojenské intervence a zapojení do obrany ostrova. Washington oficiálně nepotvrdil, že má vůči Tchaj-wanu vojenské závazky. Obecně se ale očekává, že by se do války zapojil a Čína s tím počítá,“ řekl Šebok Událostem247.

Co si o potenciálním konfliktu myslíte?

Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články