Drahota v Česku: Kousek za hranicemi mají třikrát vyšší platy a levnější a kvalitnější potraviny

Česko drtí inflace, a proto mnoho lidí hledá způsoby, jak na nákupu potravin ušetřit. Někdy se vyplatí vyrazit za hranice.

i Zdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
                   

Není žádnou novinkou, že lidé jezdí například do Německa za lepší kvalitou. „Prací prášky a aviváže koupíte levněji, ale co je ještě důležitější, že prádlo potom krásně a dlouho voní. Mnohem déle, a to paradoxně i tehdy, když koupím stejnou značku jako u nás,“ uvedla pro web Deník Jana Duchcová, která s manželem jezdí na nákupy do sousední země pravidelně. U některých potravin si lidé na německých výrobcích pochvalují hlavně lepší chuť.

Papriky jako hlavní parametr

Nejen kvůli kvalitě řada Čechů vyráží k západním sousedům. U některých produktů je v posledních měsících také příjemnější cena. Lidé si to pochvalují i v internetových diskuzích. Mléko za 1,05 eura, máslo 1,49, papriky 3,39 – včera v Aldi,“ napsala na webu Lidovky paní Pavla Kučerová. Právě cena paprik přitom v Česku vystoupala v posledních týdnech do závratných výšin. V některých obchodech se prodávají až za 180 korun za kilogram, jak Události247 psaly minulý týden.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Cena paprik v posledních týdnech pobouřila mnoho Čechů

V Německu jsou nyní papriky minimálně o třicet korun levnější, píše web TN. Přesto na ceny, které panovaly v obchodech na začátku loňského roku, lidé mohou zapomenout. Jak připomíná web TN, kilogram papriky se v lednu 2022 prodával za 64 korun. Takové ceny nelze letos najít v žádném z okolních států, dokonce ani v Polsku, kam Češi za levnými nákupy vyráží nejčastěji. Ti, kteří ale chtějí kvalitu, vybírají naopak zmiňované Německo.

Nižší mzdy a vyšší ceny

„Něco vyjde levněji a něco zase ne, obecně jsou levnější delikatesy. Důležitou roli, proč nakupovat v pohraničí, hraje i kvalita zboží, která je v Německu vyšší,“ uvedla pro CNN Prima News jedna z nakupujících v bavorském Waldsassenu. Nákup skládající se z másla, kilogramu cukru a pytlíku čokoládových vajec je možné u západních sousedů pořídit za 11,44 eura, tedy necelých 250 korun. Stejný nákup vyjde v Česku o 14 korun a 50 haléřů dráže, píše CNN Prima News. A to součástí nákupu nebyla drogerie, která je v Němccku kvalitnější a levnější.

Odborníci proto hledají důvody. „Němci, kteří mají zhruba třikrát vyšší mzdy než Češi, mají stejné položky na svém trhu levnější. Bohužel se ukazuje, že náš trh je menší,“ uvedl pro web TN ekonom Štěpán Křeček. V Česku zdražují potraviny skoro nejrychleji z celé Evropské unie. V lednu to bylo o čtyři procenta. Příčina může být prostá. Obchodní řetězce využívají situace a spoléhají na to, že si to Češi nechají líbit. Přesto se nedá říci, že je tuzemsko extrémně drahé. Web TN připomíná, že například v Rakousku za běžný nákup lidé zaplatí o 200 korun více.

Jezdíte nakupovat potraviny do zahraničí?

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články