Velké změny v českém zdravotnictví: Jak vůbec budou probíhat operace?

Energetická krize vede k šetření nejen domácnosti a firmy, ale také státní instituce. Značná omezení hrozí i nemocnicím.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Ministerstvo průmyslu a obchodu přišlo v srpnu s velmi razantním návrhem. Kvůli energetické krizi má nová vyhláška stanovit zvláštní pravidla pro vytápění a dodávky teplé vody. Nová pravidla mají platit, pokud bude vyhlášeno přecházení stavu nouze nebo stav nouze v teplárenství, uvádí tisková zpráva ministerstva průmyslu a obchodu. Podle šéfa resortu Jozefa Síkely má jít o možnost reagovat na kritické podmínky. V praxi to má vypadat tak, že v případě nouze bude možné snížit minimální teploty v pobytových místnostech.

Pět stupňů dolů

Jak je možné zjistit z tabulky ministerstva, v některých případech by klesla teplota významně. Návrh se dotkne nejen obydlí lidí, ale také zařízení jako jsou školky či nemocnice. Právě ve zdravotnických zařízeních má také dojít k velkým změnám. V pokojích pro nemocné má minimální teplota klesnout z 22 na 20 stupňů Celsia. Stejná teplota má být také v koupelnách, kde je nyní nutné mít minimálně 24 stupňů Celsia. K největšímu poklesu ale dojde v případě operačních sálů.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Na 20 stupňů mají být vytápěny lůžkové oddělení

Ty je aktuálně nutné vytápět na minimální teplotu 25 stupňů. Návrh ministerstva průmyslu a obchodu nově navrhuje jen 20 stupňů. Pět stupňů je tak citelný pokles, který by ovlivnil nejen pacienty, ale také lékaře, kteří často operují i několik hodin. Museli by si tak na nové nepříznivé podmínky zvyknout. Dotknout se má omezení také domovů pro seniory, jak Události247 informovaly zde. Řada odborníků přitom poukazuje na to, že to může ohrozit starší lidi, kteří mají problémy s termoregulací a kvůli nízkým teplotám tak mohou snadněji prochladnout.

Dotkne se omezení i teplé vody?

Nejde o jediné omezení, které může nemocnice či domovy pro seniory postihnout. Omezeny mohou být také dodávky teplé vody. Stát se může inspirovat u bytových družstev a společenství vlastníků jednotek, kteří k takovému úspornému opatření nyní přistupují. Jak Události247 psaly zde, v panelovém domě v Liberci teče teplá voda jen zhruba 7 hodin za den. Ráno mezi šestou a devátou, odpoledne od půl jedné do půl druhé a večer od půl sedmé do desáté.

iZdroj fotografie: Depositphotos
20 stupňů Celsia má být také v koupelnách, kde je nyní nutné mít minimálně 24 stupňů Celsia

Pacienti v nemocnicích by se tak mohli dočkat toho, že se budou muset sprchovat ve studené vodě a kvůli nízkým teplotám na pokojích jim může být zima po celou dobu pobytu. Ministr zdravotnictví se ale snaží vše uklidnit a tvrdí, že pacienti mrznout nebudou, jak píše server TN. Vláda přitom už v září schválila snížení minimálních teplot v pracovním prostředí. Pro řidiče, pracovníky montážních linek nebo pokladní klesla povolená minimální teplota z 18 na 16 stupňů Celsia.

Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články