Pirátská strana působila na začátku jako závan změny na politické scéně. Postupně se ale ukazuje, že kromě extrémních názorů, nemá co nabídnout.
Piráti se poprvé dostali do Sněmovny v roce 2017, kdy získali 22 poslaneckých mandátů. Po celou dobu vládnutí Andreje Babiše se stala Pirátská strana silnou opoziční stranou, která se snažila vyzdvihnout i témata dosud opomíjená. Byli aktivní v otázce e-Governmentu, usilovali o manželství pro všechny a jsou velkými podporovateli legalizace konopí. Toto téma Piráti vytáhli naposled letos v dubnu při příležitosti světového dne marihuany, jak píše server CNN Prima News. Legalizace by podle nich přinesla do státní kasy až dvě miliardy korun ročně.
Osudné spojení se STAN
Najít podporu v této kontroverzní otázce ve vládě, která zastává spíše konzervativní hodnoty, bude ale velmi těžké. Strana si to musí moc dobře uvědomovat, a tak zřejmě vytáhnutí tématu je jen upozorněním, že tu Piráti vůbec jsou a vyznávají stále hodnoty, pro které je řada lidí volila. Zkoušet se zviditelnit jakýmkoli způsobem musí i kvůli tomu, že v aktuální Sněmovně mají velmi malé zastoupení. Do parlamentních voleb se rozhodli jít v koalici společně se STAN, což se jim stalo osudným.
Uskupení sice získalo 15,6 procenta hlasů, ale kvůli kroužkování získali z 37 poslaneckých mandátů koalice Piráti pouze 4. Dlouho se poté spekulovalo, jestli strana bude vůbec chtít vstoupit do vlády. Nakonec mají Piráti dvě ministerská křesla. Resort pro místní rozvoj vede šéf strany Ivan Bartoš a ministerstvo zahraničí připadlo Janu Lipavskému. Ten jediný je relativně viditelný člen strany díky válce na Ukrajině, ke které se často vyjadřuje především v negativním kontextu vůči Rusku. To ale voličům určitě stačit nebude.
Dovládnou i v Praze
Sejde z očí, sejde z mysli platí i v politice. Pirátům se navíc v tak malém zastoupení nedaří ve Sněmovně prosazovat témata jim vlastní. Naopak ve vládě jsou často jen do počtu. I proto Fialův kabinet nepodpořil předlohu na uzákonění možnosti uzavírání manželství lidmi stejného pohlaví. Naopak vláda neodmítla návrh požadující ústavní ochranu manželství jako svazku muže a ženy, píše ČTK. Pokud to tak půjde dál, voliči si zřejmě v příštích volbách zvolí jinou stranu, která bude lépe obhajovat jejich hodnoty.
Piráti navíc brzy mohou zmizet i z pražské scény. Na podzim se uskuteční komunální volby a dny primátora Zdeňka Hřiba jsou tak zřejmě sečteny. Pro mnoho Pražanů se stal symbolem uzavírek, což mu rozhodně body nepřidává. Ztrátu Pirátů v letošních volbách v metropoli předpokládá i analytička Alžběta Neumannová z agentury Phoenix research. „Celorepublikově jsou na tom Piráti ještě hůř, Prahu tak mohou považovat za výkladní skříň, ačkoli ve srovnání s rokem 2018 hodně ztratili,“ uvedla pro server PrahaIN.