Mnoho Čechů v posledních měsících pochopilo, že vyrazit do sousední země za nákupem se vyplatí. Vysoké ceny v tuzemsku panují napříč sortimentem.
Web Peníze připomíná, že dříve do Polska jezdili nakupovat hlavně lidé z příhraničních oblastí. To se kvůli vysoké inflaci změnilo. Do sousední země teď míří i ti, kteří jsou od hranic vzdáleni desítky i stovky kilometrů. Důvodem jsou výrazně nižší ceny hlavně u potravin, díky čemuž mohou Češi na nákupu ušetřit spoustu peněz. Nyní se ukazuje, že v Polsku je možné nakoupit o mnoho levněji i další sortiment, u kterého došlo v posledních měsících ke zdražení. Jde například o nábytek z IKEA.
Překvapivá zjištění
Web Peníze navštívil prodejny IKEA ve zmiňovaném Polsku, dále v Německu, Rakousku, Slovensku a Česku. Pak srovnal nákup deseti stejných produktů. Ceny byly nejvyšší v Česku, naopak nejnižší v Polsku, a to o 10 až 20 procent oproti tuzemsku. Celkem nákup stál v sousední severní zemi o téměř tři tisíce méně. Na Slovensku a v Rakousku to bylo zhruba o dva tisíce a v Německu o 2 600 korun, dodává web Peníze. Je tak jasné, že Česko se stává jednou z nejdražších zemí nejen, co se týká potravin, ale už i nábytku.
U některých produktů se dá v Polsku ušetřit opravdu výrazně. Web Peníze zmiňuje zatemňovací závěs Majgul, který česká IKEA prodává za 1 490 korun, a polská jen za 916 korun, což je o 39 procent méně. Prodejce má pro to své opodstatnění. „Maloobchodní organizace IKEA v jednotlivých zemích nakupují výrobky od společného dodavatele Inter IKEA, pak samy stanovují koncové ceny podle mnoha faktorů, které zohledňují lokální náklady a další vlivy v dané zemi,“ uvedl pro web Peníze mluvčí českých poboček IKEA Petr Šašek.
Vlivů na cenu je několik
Má jít o koncové ceny energií, dopravy, inflaci i měnový kurz. Na ceně se odráží také konkurenční nabídka v dané zemi. Podle ekonoma Víta Hradila v tom hraje roli i psychologie zákazníka, tedy ochota kupujících akceptovat vysoké ceny. „Ta může být v jedné zemi vyšší například z toho důvodu, že její obyvatelé z kulturních či historických příčin mají některé zboží v mimořádné oblibě. Nebo jsou zákazníci jednoduše méně citliví na zdražování, ať již proto, že jsou bohatší, nebo na vyhledávání nižší ceny rezignují,“ uvedl Hradil pro web Peníze.
Češi jsou méně citliví na cenu evidentně napříč sortimentem, protože stejné produkty lze koupit v Polsku levněji i v drogeriích. Web CNN Prima News píše, že krém na ruce v Rossmannu vyjde v Česku na 109 korun. Naopak v Polsku stojí 57 korun. Lidé si to uvědomují, a proto do Polska vyráží. „Barva na malování je v Polsku levnější o nějakých 350 korun,“ uvedla pro CNN Prima News česká nakupující. Jak Události247 psaly v dubnu, do Polska na nákupy vyráží stále více Čechů, a to i díky výhodné jízdence některých dopravců.