Spekulace o použití jaderných zbraní na Ukrajině sílí. Pravděpodobnost takového činu pomáhají odhadnout i experti na řeč těla.
O tom, co odhalil expert Lukasz Kaca z Putinova projevu ze dne 30. září informuje web Fakt. Ve svém prohlášení ruský prezident oznámil nezákonnou anexi dalších ukrajinských území a obvinil Spojené státy ze všeho zla na světě. Nejen jeho slova o připojení Doněcké, Luhanské, Chersonské a Záporožské oblasti k Rusku ale byla ta důležitá. Odborník na řeč těla upozorňuje také na posměšné úsměvy, kterými šéf Kremlu během svého proslovu nešetřil. Podle experta tím dal jasně najevo, jak celým Západem opovrhuje.
Výhrůžky pokračují
Zároveň si odborník všiml způsobu, jakým Putin celou dobu mluvil. Ten vypovídá o tom, že není zcela přesvědčen o tom, co sděluje. Jak píše web Fakt, jde o velmi cynický a pragmatický přístup. Viditelné na gestech ruské hlavy státu bylo také to, že se chlubí a užívá si vzniklou situaci. Tím nejdůležitějším poselstvím, které ale Kaca odhalil bylo, že Putinova řeč těla ukazuje, že není připraven konflikt na Ukrajině eskalovat. Použití jaderných zbraní tak podle něj v tuto chvíli ze strany Ruska nehrozí.
Nukleárními zbraněmi přitom v minulosti nepohrozil jen Putin, ale také jeho nejbližší spolupracovníci jako ministr zahraničí Sergej Lavrov či bývalý prezident Dmitrij Medveděv, jak informoval například web iDnes. „Rusko má právo v případě nutnosti použít jaderné zbraně. V předem určených případech,“ prohlásil Medveděv. Ruský politik je přitom přesvědčen, že by NATO v takovém případě nezasáhlo.
Putinovo divadlo
Podle něj je bezpečnost Washingtonu, Londýna a Bruselu pro alianci „mnohem důležitější než osud nikým nepotřebné umírající Ukrajiny, i když ji velkoryse zásobují různými zbraněmi“, píše web iDnes. Je tak otázkou, zda Putin ve svém projevu záměrně nevyvolal pocit, že teď jaderné zbraně nehrozí. Je známo, že ruský prezident svými činy rád překvapuje, což během konfliktu na Ukrajině několikrát potvrdil. Podle experta na řeč těla se Putin ve svých projevech snaží hlavně o propagandu.
Jde tak podle Kaca o divadlo pro celý svět. V té souvislosti zmínil také diváky, kteří se při proslovu Putina shromáždili v sále. Podle experta na některých z nich bylo vidět, že se ruského prezidenta bojí a uvědomují si, co hrozného se děje. Další evidentně nevěděli, proč se na místě vyskytují a třetí skupina byla odrazem toho, co Putin říkal. Jak dále web Fakt připomíná, po projevu ruského prezidenta následoval podpis dokumentu, který schválil připojení ukrajinských území k Rusku.