Vláda stále hledá způsoby, jak snížit schodek státního rozpočtu. Jednou z variant je reforma daně z přidané hodnoty, která by některé zboží výrazně zdražila.
Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) navrhuje, aby místo stávajících tří sazeb DPH byly jen dvě, informuje web ČT24. Aktuálně se na zboží a služby vztahuje buď deset, patnáct či jednadvacet procent DPH. Nově by měla zůstat základní sazba, tedy ve výši 21 procent a jedna snížená, která by byla ve výši 14 procent. Některé zboží a služby se mají podle návrhu resortu financí přesunout z té nejnižší do té nejvyšší. Jde například o točené pivo, píše web ČT24. Již nyní je přitom oblíbený český nápoj v hospodách či restauracích drahý.
Točený půllitr pod 40 korun je k nesehnání
Ve větších městech je nejčastěji cenovka piva kolem 60 korun, a to u běžných značek. Za speciály si lidé připlatí ještě mnohem více. Například v oblíbené pražské pivnici Vrátnice, která se loni dostala do tipu časopisu Forbes, stojí některé druhy piva typu IPA či APA i 79 korun za 0,3 litru. Po zařazení točeného piva do 21procentní sazby se cena u tohoto speciálu zvýší na 95,50 korun. Po zaokrouhlení se tedy bude prodávat 0,3 litru za sto korun. Půllitr tedy vyjde na více než 150 korun.
Jde sice v tomto případě o speciál, ale i tradiční piva jako je například Plzeň stojí aktuálně přes 60 korun. Po změně sazby DPH to tedy bude více než 70 korun. A to už bude bolet nejednoho milovníka točeného moku. Tuzemsko obsadilo první příčku ve statistice spotřeby piva na osobu. Web Finlord píše, že každý Čech vypil v roce 2020 průměrně 181 litrů piva. Výrazně tím Češi převyšují ostatní národy, protože na druhé příčce je Rakousko s 97 litry piva na osobu.
Češi jsou národem pivařů
I proto se zvýšení ceny oblíbeného nápoje dotkne téměř každé domácnosti. Těžko si kvůli nápadu ministerstva financí budou Češi odpírat svůj oblíbený mok. Je proto zřejmé, že to spoustu lidí může dohnat do finanční tísně. Pokud budeme brát v potaz novou cenu u točeného piva zhruba 70 korun za půllitr a pracujeme s průměrem 181 litrů piva ročně na osobu, jedná se o více než 25 tisíc korun ročně. Samozřejmě je třeba brát v potaz i to, že část průměrně vypitého piva tvoří i nápoj koupený v obchodu, který je levnější.
V každém případě se náklady Čechů na pivo zvýší. Stanjura avizoval, že o některých položkách, na které se bude vztahovat zvýšená sazba, je ochotný diskutovat, pivo to ale nebude. „U toho piva je to z mého pohledu jednoduché, pivo je alkohol a tam žádný důvod pro to, aby alkohol byl ve snížené sazbě, já osobně nevidím,“ cituje jeho slova web ČT24. Kromě točeného piva se má sazba DPH zvýšit z té nejnižší na nejvyšší také u vodného a stočného, vstupenek na sportovní a kulturní akce či služeb typu oprava obuvi, píše web Seznam Zprávy.