Mluvčí amerického ministerstva obrany John Kirby oznámil, že Ukrajina má díky spojencům nyní více letadel. Ukrajinská armáda ale takovou informaci vyvrátila.
Server iDnes informuje o prohlášení mluvčího Pentagonu Johna Kirbyho. Podle něj měla ukrajinská armáda dostat na začátku dubna od spojenců dodávku bojových letadel. „Získali dodatečné platformy a části, aby mohli rozšířit šíři svého letectva,“ cituje slova mluvčího ministerstva obrany server iDnes. Další podrobnosti ale Kirby nesdělil. Není tak zcela zřejmé, které státy letadla Ukrajině dodaly. Malou nápovědu ale mluvčí Pentagonu alespoň zanechal.
Dvě prohlášení, dvě pravdy
Kirby naznačil, že letadla jsou ruské výroby, z čehož se dá usuzovat, že se na dodávce podílely postkomunistické země ze střední a východní Evropy. Jak informuje server TN, Spojené státy se u této dodávky měly podílet jen na překládce některých náhradních dílů. „Ale nepřepravili jsme celá letadla,“ cituje slova mluvčího amerického ministerstva obrany server TN. Tím by mohla být celá věc vyřešená a následovaly by jen na spekulace nad tím, které konkrétní země letadla na Ukrajinu dodala. Celý náhled na situaci ale mění prohlášení velitelství ukrajinských vzdušných sil.
„Ukrajina neobdržela nové letectvo od partnerů,“ popřelo velitelství na sociální síť Twitter obdržení letadel. Ukrajinská armáda pouze potvrdila, že dostala od USA náhradní díly, které mají sloužit k opravě leteckých flotil. To by mělo následně umožnit „do provozu uvést více vybavení“. Celý děj naznačuje, že mezi Ukrajinou a jejími spojenci panuje větší či menší zmatek. Další možností je, že jde z ukrajinské strany o zastírací manévr s nejasným záměrem. Pravdou ale zůstává, že Kyjev opakovaně o poskytnutí letadel žádala.
Kdo nabízel Mig-29?
Jak připomíná server iDnes, Ukrajina pro účel získání letadel zřídila také speciální fundraisingovou kampaň, aby mohli na nákup strojů přispět i bohatí investoři. Ve videu, které vzniklo v rámci kampaně, voják zmiňuje i jaká letadla Ukrajina potřebuje. Jedná se o typ Su-22, Su-25, Su-27, Su-24 a MiG-29. Všechna letadla je možné pořídit v zemích, jako je Polsko, Slovensko nebo Bulharsko. A právě tyto země se staly terčem spekulací i v souvislosti Pentagonem odtajněnou dodávkou letadel.
Pokud Kyjev opravdu letadla dostal, je téměř jisté, že pocházejí právě z Polska, Bulharska nebo Slovenska. Varšava nabízela své stíhací letouny MiG-29 už na začátku března. V dubnu pak potvrdil záměr poslat stejný typ letadel na Ukrajinu i slovenský premiér Eduard Heger. Ochotu poslat staré sovětské letouny MiG-29 projevilo v minulosti také Bulharsko. Je tak velmi pravděpodobné, že k tomuto kroku zmiňované země i přistoupily. Otázkou tak zůstává jen to, proč Kyjev Pentagonem zveřejněnou dodávku nepotvrdil.