Výši důchodu jde ovlivnit nejenom prací a odpracovanými roky

Výpočet starobního důchodu je pro některé lidi záhadou, protože přesně neví, z čeho se vychází. Důležitá je nejen doba pojištění a osobní vyměřovací základ.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

Web Finance upozorňuje, že u každého člověka hraje důležitější roli jiný údaj. Někomu více zvyšuje důchod doba pojištění, dalšímu zase spíše průměrná mzda. V letošním roce se odvíjí měsíční částka penze z doby pojištění v celých ukončených letech a výše osobního vyměřovacího základu, píší Finance. Samozřejmě všeobecně platí, že čím vyšší doba pojištění a vyšší osobní vyměřovací základ, tím je starobní důchod vyšší. Osobní vyměřovací základ vychází z rozhodných příjmů, ze kterých bylo odváděno sociální pojištění od roku 1986.

Případ podprůměrných příjmů

V takové situaci hraje hlavní roli při posuzování osobní vyměřovací základ. Web Finance uvádí příklad dvou lidí, kdy jeden z nich má o rok nižší dobu pojištění, ale zároveň má o tisíc korun vyšší osobní vyměřovací základ, a to 16 tisíc korun. Díky tomu bude mít i vyšší důchod o 435 korun, než člověk, který má sice dobu pojištění 45 let, ale vyměřovací základ jen 15 tisíc korun, uvádí web Finance. Naopak u nadprůměrných příjmů hraje hlavní roli doba pojištění.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Průměrný důchod nyní činí 19 440 korun a je v rekordním poměru vůči průměrné mzdě, protože se blíží k 50 procentům

Například člověk s osobním vyměřovacím základem 60 tisíc korun s dobou pojištění 45 let bude mít o 259 korun vyšší důchod než osoba s vyměřovacím základem o tisíc korun vyšším, ale s o rok kratší dobou pojištění, vysvětluje web Finance. Dobrou zprávou je, že do doby pojištění se započítávají i tzv. náhradní doby pojištění. Jedná se například o dobu, kdy lidé pečují o děti mladší 4 let, o závislou osobu či jsou v evidenci úřadu práce v zákonném rozsahu, píše web Finance. Do náhradní doby pojištění se započítává také studium před rokem 2010.

Péče o dítě zvyšuje důchod i jinak

Vliv na výši důchodu má také výchova dětí. Od letošního roku platí tzv. výchovné. Web Ministerstva práce a sociálních věcí uvádí, že částku 500 korun měsíčně za dítě automaticky dostávají ženy, které již důchod pobírají. Naopak muži, kteří o děti převážně pečovali musí o výchovné požádat. Cílem přiznání částky je ocenit zásluhy pečujících osob, jejich úsilí o přínos a výchovu nového přispěvatele do důchodového systému, píše resort. Zároveň má částka paušálně kompenzovat snížení důchodu v důsledku kariérních výkyvů souvisejících s výchovou.

Těm, kteří budou v letošním roce odcházet do důchodu, ovlivní výpočet penze také valorizace. Kvůli vysoké inflaci proběhne mimořádné zvýšení důchodů v červnu. Jeho výše však bude nižší, než původně být měla. Vláda ve stavu legislativní nouze prosadila novelu valorizace, na základě které se důchod zvýší v průměru jen o 760 korun měsíčně místo původních 1770 korun, jak Událsoti247 připomněly v březnu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články