Po kulminaci současné vlny omikronu budeme mít od covidu-19 relativní klid. Ovšem pouze za splnění některých podmínek.
Podle biochemika, parazitologa a molekulárního biologa prof. RNDr. Libora Grubhoffera je očkování stále důležitou součástí v boji proti covidu-19. Jak vidí čínské a ruské vakcíny včetně Sputniku V, který tolik protěžoval prezident Miloš Zeman?
Kdy čekáte, že bude kulminovat současná vlna omikronu?
Předpokládám, že ke kulminaci pandemické vlny omikronu dojde někdy kolem 10. února. Ale kulminace to bude spíše plochá, roztažená do delšího časového období. To ostatně pozorujeme i v evropských zemích na západ od nás, případně v Rakousku a Italií, kde omikronová vlna nastoupila o poznání dříve nebo podstatně dříve.
Co bude pak? Budeme mít alespoň do podzimu relativní klid?
Velmi bych si to přál. Záleží to na tom, aby žádná z příštích mutací omikronu nedala základ nové variantě se selekční výhodou vyšší nakažlivosti. Tedy silnější vazby virových částic Spike S na receptory vnímavých buněk v respiračním traktu člověka. Nelze pak vyloučit, že taková nově ustavená subvarianta, by se mohla zdržet déle na území ovládnutém původní variantou omikron. Nestrašme se ale, není to zdaleka tak pravděpodobné, jak by se mohlo zdát.
Když bych Vás přeci jen požádal o trochu „věštění z křišťálové koule?
Moje představa je taková, že po zploštění pandemické křivky omikronu, někdy během března či první půlky dubna, se epidemická situace výrazně zklidní. Budeme mít čas sledovat vývoj pandemie v ostatních částech světa, zejména v těch problematických z hlediska vzniku nových variant. Doufejme však, že potenciál mutací viru SARS-CoV-2 se už blíží k jeho vyčerpání. Přesto musíme ještě počítat s podzimním návratem covidu-19. Otázkou je, která varianta bude tím původcem.
Když to bude omikron…?
Pokud to bude omikron nebo nějaká jemu blízká mutace, máme naději, že se bude jednat o sezónní onemocnění, a že jsme v koexistenci s původcem covidu-19 pokročili v jeho adaptaci na člověka jako hostitele.
Je očkování stále nejdůležitější v boji s covidem?
Ano, považuji jednoznačně očkování i stávající vakcíny proti covidu-19 za nejdůležitější v boji s touto infekční nemocí. Přesto, že už jsme propásli možnost povinného očkování.
Budou třeba nové vakcíny, které zaberou na omikron?
Je zřejmé, že aktualizace očkovacích látek podle objevujících se variant je teoreticky nasnadě. Ale prakticky to má své značné technologické, logistické, ekonomické, marketingové, ale i epidemiologické limity. Zachoval bych dosavadní plošné očkovaní s důrazem pro rizikové skupiny, včetně seniorů a pracovníků zdravotních a sociálních služeb, a kritické infrastruktury.
V každém případě se ale domnívám, že s omikronem a jeho šířením i mezi očkovanými jedinci (stále platí, že očkování chrání před významně komplikovaným průběhem onemocnění covid-19) bychom měli přestat strkat hlavu do písku před monitorováním protilátkové odpovědi po prodělaném onemocnění i po očkování, resp. všude tam, kde to dává smysl. Tím nepřijdeme o šanci udělat si obrázek o míře ochrany před aktuální variantou koronaviru.
Jak se stavíte k čínským a ruským vakcínám?
Stavím se k nim velmi chladně. Čínské vakcíny firem Sinopharm nebo Sinovac jsou klasické vakcíny na bázi usmrcených koronavirových částic s pravděpodobně velmi malou účinností. Alespoň podle toho mála informací, které pronikly na veřejnost. O výsledcích jejich testování nic nevíme, je třeba k nim přistupovat jako k preparátům bez garance bezpečného použití. To ostatně platí i pro ruské vakcíny, vektorovou vakcínu Sputník V, nebo peptidovou vakcínu EpiVacCorona. Obě byly schváleny.
Kolem Sputniku V u nás bylo loni velké haló…
Byly to velké politické čachry, do kterých se zapojily některé sousední země díky jejich proruským politikům. A vlastně málem i Česká republika díky prezidentu Zemanovi a bývalému ministrovi vnitra Hamáčkovi. Vše utichlo poté, co se potvrdila problematická kvalita různých šarží očkovací látky Sputník V. Kromě toho se s postupujícím poznáním začalo upouštět od použití vektorových vakcín proti covidu-19 obecně. Jsou pro to důvody.