Přístup k omikronu ve školách je různý. Někde mají poslední den ředitelského volna, jinde fungují bezproblémově

Epidemiologická situace na školách je většinou špatná. Najdou se však i výjimky. Obecně jsou ředitelé rádi za nový zákon, který jim umožňuje využít více dní ředitelského volna.

i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

Stávajících pět dnů ředitelského volna má mnoho ředitelů, podle prezidenta Asociace ředitelů základních škol Luboše Zajíce, již vyčerpáno. Některé školy fungují kvůli omikronu v nouzovém režimu. Podle Zajíce je na části z nich situace kritická. Poslanci však podle České televize schválili vládní návrh zákona, který umožňuje ředitelům vyhlásit výuku na dálku nebo mimořádné ředitelské volno.

Třetina žáků v karanténě

„Situace na některých školách je opravdu kritická,“ upozorňuje Zajíc. Základní škola Campanus v Praze na Chodově měla například minulý týden v karanténě 743 žáků z 28 tříd. Nyní má v karanténě více než třetinu z celkového počtu 1070 dětí. V domácí izolaci je také 25 pedagogů a celá kuchyně.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Dítě v roušce

Podle ředitelky školy Lenky Derkové sice nejsou všichni učitelé z důvodu nemoci schopni učit z domova, přesto by možnost vyhlásit distanční výuku ocenila. „Provoz školy zachraňuje to, že je karanténa pětidenní. Tím je to pro nás ale i administrativně mnohem náročnější,“ komentuje Derková a dodává, že o víkendu spolu s kolegy řešili jen pozitivní případy a komunikovali s rodiči.

„Máme hodně nakaženého personálu, chybí nám třetina učitelů. Po dohodě s hygieniky a zřizovatelem školy jsme rozhodli o distanční výuce,“ citovaly Novinky Pravoslava Němečka, ředitele českobudějovické ZŠ Bezdrevská, která musela od úterý přejít na distanční výuku.

Poslední den ředitelského

Na středních školách je situace různá. „My máme situaci dobrou, fungujeme normálně dál,“ sdělil Událostem247 ředitel Jiří Kurka ze Střední školy stavební v Třebíči. Na Klánovické Střední škole hotelnictví a gastronomie zase vypadlo minulý týden jedenáct pedagogů. „Ve čtvrtek jsme končili výuku v poledne. V pátek jsem musela vyhlásit ředitelské volno, protože jsme nemohli realizovat výuku,“ říká ředitelka školy Eva Juriková s tím, že jí zbývá už jen jeden den ředitelského volna. Nedávno měla dokonce škola v karanténě devět ze sedmnácti tříd.

iZdroj fotografie: Snappygoat
Základní škola

„Číslo pozitivních šlo rapidně nahoru, minulý týden jsme měli jen pár jedinců,“ sděluje ředitelka Střední školy Brno v ulici Charbulova Jana Marková s tím, že pedagogů má zatím dostatek, avšak připravuje se na situaci, kdy by ten problém nedostatku nastal. Stovky žáků v karanténě řeší i ZŠ Boskovice. Ani na ní však zatím nenastal problém s pedagogy. Podle ředitele školy se však situace mění každý den.

Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články