Virolog Jiří Černý: Pro letošní sezónu omikron tečkou za pandemií bude. Otázkou však podle něj je, jak se situace bude vyvíjet v budoucnu

Omikron jako tečka za covidem? Podle Jiřího Černého, virologa z České zemědělské univerzity, snad pro letošní sezónu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Vakcinace jako nejlepší zbraň s infekčními chorobami, ovšem ne vše zachraňující. Budeme se „muset“ každý rok očkovat, třeba i několikrát? Hrozí nebezpečnější mutace covidu, než je dnes převládající omikron? Nejen o tom jsme si povídali s odborníkem v oblasti virologie, Jiřím Černým z České zemědělské univerzity.

Jaký je doopravdy omikron, je vážně bezpečnější, než předchozí varianty? Člověk se může nechat dost ukolébat…

Nerad bych používal slovo „bezpečnější“. Je pravda, že varianta omikron je většinou spojena s mírnějším průběhem onemocnění, ale i zde se mohou vyskytnout pacienti s těžkým průběhem. Další problém je v tom, že omikron je velmi infekční a tudíž, i když procento lidí s těžkým průběhem je nižší než u delty, je zde nutné dbát na to, aby konečná absolutní čísla nebyla vyšší.

iZdroj fotografie: Pixabay
Varianta omikron

Bude omikron tečka za covidem? Resp. je to ona mutace, která nemoc dostane mezi běžné, se kterými budeme žít?

Doufám, že pro letošní sezónu tomu tak opravdu bude, ale co bude dál je velmi těžké předpovídat. Teoreticky je možné, že se zde opět vyvine nějaká virulentnější (nebezpečnější) varianta, je to ale málo pravděpodobné. Je ale třeba si uvědomit, že i omikron je nebezpečný právě tím, jak rychle a masivně se šíří. Abychom tedy mohli skutečně mluvit o návratu k normálu, potřebovali bychom variantu, která je buď méně infekční nebo méně virulentní než omikron.

Hrozí podle Vás nějaké další mutace covidu, které mohou být nebezpečnější než omikron?

Vznik nové varianty se nedá vyloučit. Naopak, s tím jak roste počet nakažených, je zde vyšší pravděpodobnost, že se nějaká nová varianta objeví. Je to jako s loterií, je malá šance, že vyhraji zrovna já, ale když vsadí miliony lidí, je velká šance, že někdo vyhraje. Co se týká nebezpečnosti nových variant, tak během těch více než dvou let, co tady s námi SARS-CoV-2 je, jsme viděli, že spíše se objeví infekčnější varianta viru, než více nebezpečná.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Mutace omikron

Je to dáno tím, že virus primárně nechce svého hostitele zabít, ale maximálně ho využít k tomu, aby se rozšířil dál. V konečném důsledku pak převládnou ty varianty, které se šíří rychleji. Je to jako s plevelem, na zahradě. Také tam převládne ten, který roste rychleji. Rychleji se šířící varianty viru se ale preferenčně množí výše v dýchací soustavě a nezpůsobují tudíž většinou tak závažná onemocnění.

Hovoří se o tom, že zhruba v polovině února současná vlna omikronu opadne, souhlasíte s tím?

Pokud se u nás bude situace vyvíjet obdobně jako v západní Evropě, tak ano.

Jak je to podle Vás s očkováním, je to nejdůležitější zbraň v boji s covidem?

Ano, očkování je obecně nejlepší zbraní v boji s infekčními chorobami. Není ale vše zachraňující. Důležité je kombinovat ho s odpovědným přístupem, testováním a podobně. Navíc v případě onemocnění codid-19 budeme do budoucna potřebovat vylepšené verze vakcín, které budou fungovat delší dobu a proti širšímu spektru variant. To ale neznamená, že bychom se neměli očkovat současnými vakcínami. Ty jsou totiž to nejlepší, co v současné době máme, a určitě je bezpečnější a výhodnější se nechat naočkovat, než onemocnění prodělat.  

iZdroj fotografie: Depositphotos
Testování

Budeme se muset očkovat každého půl roku? Přijde čtvrtá, pátá, … desátá vakcína?

To záleží na tom, jak se bude dařit vyvíjet nové vakcíny. Osobně doufám, že se každého půl roku očkovat muset nebudeme, a to hlavně z toho důvodu, že naočkovat za rok 20 000 000 lidí (2x celou populaci ČR) by bylo pro zdravotnictví zbytečně vyčerpávající, a bylo by asi těžké to zvládnout i logisticky. Nicméně například u chřipky vidíme, že úplně tu ideální vakcínu se vyvinout nedaří, a je nutné nechávat se přeočkovat každý rok.

Co si myslíte o tom, že primárním zdrojem koronaviru je únik z čínské laboratoře? Je to už vyvrácená teorie, nebo je stále „ve hře“?

Tato teorie je málo pravděpodobná. Úplně vyvrácená ale není, a bohužel asi nikdy nebude. K tomu bychom potřebovali, aby Čína umožnila nezávislým vyšetřovatelům přístup k dokumentaci o výzkumech, které ve Wuchanu byly prováděné. Nicméně pro únik z laboratoře zatím nejsou žádné pádné důkazy. Je to vše více méně jen v rovině spekulací. Daleko pravděpodobnější je možnost, že virus se přirozeně vyvinul v nějakém zvířecím hostiteli.

iZdroj fotografie: Pixabay.com
Testování

To se více méně podařilo prokázat australsko-francouzskému týmu, který objevil blízce příbuzné viry v netopýrech v Laosu. Přirozený vznik viru je ale pro nás, dalo by se říci, horší zprávou. Pokud by se jednalo o únik z laboratoře, stačilo by do budoucna zpřísnit pravidla pro práci s podobnými viry a situace by byla vyřešená. Pokud by se ale jednalo o přirozeně vzniklý virus, je naše šance předejít další podobné pandemii menší.

Musíme se jako lidstvo připravit na další podobné, nebo možná ještě horší, pandemie virů, které dosud neznáme?

Určitě. Viděli jsme, že země východní Asie, které mají zkušenost s pandemií SARS a epidemiemi ptačí chřipky zvládly obecně situaci lépe, než my na Západě. Je tedy nutné být připraven po materiální stránce, tzn. mít k dispozici strategické zásoby důležitých pomůcek, léků a podobně, ale i po stránce psychologické, kdy budeme lidem vysvětlovat možná rizika a to, jak jim předejít.

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články