Někteří lidé s sebou už hotovost vůbec nenosí. Stačí mít jen chytré hodinky či mobilní telefon.
Bezhotovostní platby získávají stále vyšší oblibu. Platební karty se u nás začaly používat v roce 1992 a od té doby výrazně vzrostl počet bankomatů i obchodníků, u kterých se dá platit bezhotovostně. Víte od nás, že karty ve fyzické podobě se používají čím dál méně. Začíná převládat „pípání“ nositelnými zařízeními, ve kterých jsou bezpečně uložené digitální kopie karet.
Někde již digiměnu testují
Už nějakou dobu to navíc vypadá, že se rýsuje další a zcela nová platební možnost. Zatímco Evropská centrální banka poslala svůj projekt digitálního eura do další fáze, v Česku už je téměř hotová „digitální koruna“. Jak psal web E15, její vývoj neřídí stát, ale majitel kryptosměnárny Bit.plus Martin Stránský. „Digitální korunu“ zatím v Česku není možné vydávat jinak než přes iniciativu soukromníků. České národní bance to současná legislativa neumožňuje.
Například Čína už však digitální měnu zkouší. Na Jamajce se s ní dokonce platí a do několika let by mohla být i v Česku. V Číně však chtějí přes digitální jüan kontrolovat obyvatele, jak pro web Seznam Zprávy již dříve ekonom Dominik Stroukal. Švédsko, kde hotovost postupně mizí z oběhu, testuje svou e-korunu, Spojené státy uvažují o digitálním dolaru a Evropská centrální banka chystá e-euro. Podle Stroukala by alespoň do konce této dekády mohly tuto měnu používat některé firmy.
Nová měna má být anonymní
Už v roce 2018 zvažovala přechod na novou digitální měnu Švédská centrální banka. Ve Stockholmu už totiž není vůbec nic neobvyklého, když si jde člověk koupit třeba kávu a na dveřích kavárny jsou vyvěšené cedulky „Inga kontanter“, tedy „Hotovost nepřijímáme„. Psal o tom server Aktuálně. I když Českou republiku hned tak vymizení bankovek a mincí nečeká, Česká národní banka si už pozvala odborníky, aby jí popsali terén, do kterého jednou bude muset vstoupit a nějak ho regulovat.
Jak psaly Seznam Zprávy, velkým zlomem by digiměny mohly být pro centrální banky. Mohly by na nich totiž nastavovat pozitivní i negativní úrokové sazby bez prostředníka komerčních bank, které sazby promítají do úročení úvěrů a vkladů. Tím by stahovaly nebo pouštěly peníze do oběhu mnohem efektivněji než teď a boj s inflací by byl rychlejší. S digitální měnou se klient bez běžné komerční banky obejde. Tyto peníze mají být anonymní, podobně jako hotovost.