Konec oblíbené platební metody v Česku? Lidé se bouří, nebudeme mít jak zaplatit

Možností, jak za svou útratu zaplatit, dosud spíše přibývalo. Zdá se však, že jeden z oblíbených platebních způsobů na některých místech končí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zatímco někteří lidí stále preferují placení hotovostí, jiní již berou platbu kartou jako naprostou samozřejmost. V době moderních technologií si navíc řada Čechů oblíbila placení chytrým telefonem nebo hodinkami. Tato široká škála možností, jak zaplatit ale možná brzy bude minulostí. Přibývá totiž podniků, kde jedna z oblíbených platebních metod končí.

Mnoho lidí bude u placení překvapených

Nosit s sebou neustále těžkou peněženku s mincemi a papírovými bankovkami už je pro řadu lidí přežitek. Zejména obyvatelé velkých měst si zvykli, že jim při cestě na kávu či oběd obvykle stačí mít s sebou jen svůj chytrý telefon, kterým útratu ve vteřině zaplatí. V Česku ale překvapivě přibývá podniků, kde začínají prosazovat opačný trend a přestávají platbu kartou či jiným virtuálním prostředkem přijímat, uvádí web Novinky. Mnoho lidí tak může být překvapeno, když zjistí, že nemůže za objednané zboží zaplatit.

iŘada lidí si oblíbila platbu chytrým telefonem

Jednou ze skupin obyvatel, kteří si na tuto novinku zvyknou jen stěží, je mladá generace. „Hotovost u sebe téměř nenosím, v poslední době se ale o to snažím. Čím dál více podniků totiž platby kartou nepřijímá a já jsem pak nahraná. Neřeknu, kdybych si kupovala pivo ve stánku, ale mluvím o kamenných prodejnách nebo restauracích, které nepatří do čtvrté cenové,“ řekla pro web CNN Prima News pražská studentka Anna.

Důvodem je zrušení EET

Podle ekonomů je hlavní příčinou těchto nových opatření fakt, že prodejci již nemají povinnost elektronicky evidovat své tržby, píše web CNN Prima News. Řada z nich tak díky přijímání hotovostních plateb může lépe skrývat své příjmy před státem. Tento trend se ale velké části Čechů nelíbí. Mnozí z nich se proti těmto provozovatelům bouří a obávají se, že nebudou mít jak zaplatit.

Zrušení hotovosti: Stane se platba kartou jedinou možností? Stát by díky tomu měl možnosti, jak nám nepříjemně kontrolovat životy

V minulosti se dokonce objevily návrhy zakotvit právo na platbu hotovostí do ústavy, jak Události247 informovaly. To se však zatím nestalo, a tak pravidla, jaká si pro platbu jednotlivé podniky nastaví, závisí čistě na provozovatelích. Mnozí lidé pak ale mohou být při placení nahraní, což jistě není příjemná situace ani pro prodejce, kteří musí situaci řešit.

Vadilo by vám plošné zrušení platby kartou? Podělte se s námi v komentářích pod článkem, jakou platební metodu preferujete vy

Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články