Zima se pomalu ale jistě blíží a s ní také otázka, čím budou lidé topit. Pohled na ceny mnohé přivádí k otázce, zda na topivo budou mít vůbec peníze.
Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.
Mnozí Češi mají ještě v živé paměti loňské martyrium, které zažívali kvůli drahým energiím. Rapidní nárůst cen plynu a elektřiny přiměl některé lidi k pořízení kamen a kotlů na tuhá paliva jako je dřevo či uhlí. I to však pomalu zdražuje a mnozí se tak po právu obávají, zda budou mít v zimě 2023 peníze na to, aby mohli topit a zda nebudou už v listopadu klepat kosu.
Ceny uhlí postupně rostou
Jak informovaly Události247, mnozí Češi začali s nákupy topiva s předstihem. Uhlí či palivové dříví řada z nich kvůli příznivým cenám pořizovala už začátkem léta. A zdá se, že se jim tento předpoklad vyplatil. Jak totiž píše web Novinky, například ceny uhlí půjdou před zimou pravděpodobně ještě nahoru.
Aktuálně se ceny uhlí pohybují zhruba o 20 procent výš než loni v srpnu, píše web iDnes. Ilustrovat to lze například na údajích o cenách v uhelných skladech Hlinsko. Zde se dala ještě loni v listopadu koupit tuna uhlí druhu ořech 2 za 5 390 korun. Nyní je cena o více než tisícovku vyšší, konkrétně 6 500 korun. „Stejně tak „kostka“ zdražila o osm set korun na tuně,“ dodává web Novinky.
Kdo topí dřevem, je na tom podobně
Jak píše server iDnes, cena palivového dřeva byla v loňském roce nejvyšší v historii. Letos je dokonce ještě zhruba o 25 procent výš, jak vyplývá z průzkumu, který web iDnes udělal mezi prodejci této komodity. Dokládají to i zkušenosti lidí, kteří si topivo aktuálně pořizují. „Loni jsme platili 1 500 korun za kubík dřeva, letos nám nabízejí od 1 800 do 2 500 korun. Ještěže máme velké zásoby z loňska, tak dřeva koupíme mnohem méně,“ řekla pro server iDnes důchodkyně Hana Malšová z Kutné Hory.
Kromě toho palivové dřevo od nového roku zdraží také kvůli tomu, že vláda chystá v rámci konsolidačního balíčku zvýšit DPH u této komodity. Konkrétně by daň měla vzrůst z aktuálních 15 na 21 procent, píše web Echo24.
Ceny topiva každopádně nejsou tím jediným, co Čechy v souvislosti s topením trápí. Jak totiž nedávno psaly Události247, od září příštího roku v Česku začne platit zákaz kotlů 1. a 2. emisní třídy. Majitelé těchto starších kotlů by se tak již měli začít poohlížet po náhradě, neboť výměna může být proces trvající i řadu měsíců.